Erkek tenisçilerin cesaret düzeylerinin incelenmesi
Examining the courage levels of male tennis players
- Tez No: 832293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, erkek tenisçilerin sporda cesaret düzeylerinin hangi düzeyde olduğunun tespiti ve sporda cesaret düzeyinin yaş grubu, medeni durum, vücut kitle indeksi (VKİ), eğitim düzeyi ve tenis oynama süresine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nedensel karşılaştırma modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023 yılında İstanbul ili Avrupa yakasındaki Tenis kulüplerinde tenis oynayan toplam 300 erkek tenisçi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Kullanılan ankette, Kişisel Bilgiler Formu ve Sporda Cesaret Ölçeği olmak üzere toplam iki bölüm yer almıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler nicel analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Bunun için SPSS25 paket programından faydalanılmıştır. Katılımcılara ilişkin tanıtıcı bulgular ve katılımcıların sporda cesaret düzeylerine ilişkin bulguların tespitinde aritmetik ortalama, standart sapma ve medyan ile frekans ve yüzde analizi gibi tanımlayıcı (betimsel) istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların sporda cesaret düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi için ise bağımsız gruplar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Hochberg çoklu karşılaştırma (post-hoc) testine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda öncelikle katılımcıların genel olarak ortanın üzerinde bir sporda cesaret düzeyine sahip oldukları değerlendirilmiştir. Alt boyutlar incelendiğinde ise en yüksek ortalamanın fedakârlık alt boyutuna ait olduğu görülmüştür. Fedakârlığı sportif kendine güven izlemiştir. Bu, tenis oynayan erkek sporcuların genel olarak cesur ve risk alabilen bireyler olduğunu göstermektedir. Araştırma sonucunda ayrıca erkek tenisçilerin sporda cesaret düzeylerinin yaş grubu, VKİ, eğitim düzeyi ve tenis oynama süresine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the primary objective was to assess the level of courage among male tennis players and determine whether the level of courage in sports exhibited significant variations based on age group, body mass index (BMI), education level, and duration of tennis engagement. The research followed a causal comparison design. The sample comprised a total of 300 male tennis players, who held licenses for playing tennis at various clubs situated on both the European and Anatolian sides of Istanbul in the year 2023. Data for the study were collected through a questionnaire administered via the survey method. The questionnaire encompassed two sections: the Personal Information Form and the Sports Courage Scale. Quantitative analysis techniques were employed to scrutinize the gathered data within the research framework, utilizing the SPSS25 software package. Descriptive statistical measures, such as mean, standard deviation, median, frequency, and percentage analysis, were utilized to present descriptive findings regarding the participants and their levels of courage in sports. To explore potential disparities in sports courage levels among participants concerning different variables, an independent groups one-way analysis of variance (ANOVA) and Hochberg post-hoc test were employed. All analyses were evaluated at a 95% confidence interval, with statistical significance set at p0.05).