Precoding designs under limited capacity fronthaul for C-RAN
Fronthaul kapasitesi sınırlı C-RAN yapılarında ön kodlama tasarımları
- Tez No: 832295
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kitlesel çok girdili ve çok çıktılı anten yapıları 5G sistemlerinde yüksek verimlilik ve kapsama alanı gibi özellikler sunarak kablosuz iletişim sistemlerinde yüksek performans sağlamaktadır. Fakat, bu sistemler beraberinde güç tüketimi, karmaşıklık ve donanımsal alanlarda zorluk getirir. Bulut tabanlı radyo ağları, temel bant fonksiyonlarını tek bir merkeze toplar ve radyo frekans bandı fonkisyonlarının temel bant fonksiyonlarından ayrılarak gelekensel çok girdili ve çok çıktılı radyo ağı yapılarına kıyasla daha küçük dizge boyutuna sahip birden fazla radyo unitesi yerleşimine olanak sağlayarak üretim maliyetini düşürür. Bir radyo ağında temel bant ve radyo ünitesi arasındaki bağlantıyı sağlayan fronthaul bağlantısında bu birimler arasında yaygın iş bölümü arayüzleri kullanılması durumunda ağır kapasite yükü vardır. İlerleyen teknoloji ile birlikte gelen farklı fonksiyonel ayrım standartlarını kullanmak fronthaul üzerindeki yükü azaltır. Bu tezde, kapasitesi sınırlı kablolu fronthaul bir C-RAN sistemi için iki aşamalı bir ön kodlama yaklaşımı düşünülmüştür. Düşünülen C-RAN sisteminde erişim noktası sayısı arttırılarak tek erişim noktalı duruma göre daha basit yapılar haline getirilmiştir. Öncelikle, kullacıların toplam spektral verimliliği üzerinden bir maksimizasyon problemi oluşturulmuş, daha sonra bu problemdeki kısıtlamalar gevşetilerek türevlenebilir bir hale getirilmiştir. Bu tezde, türevlenebilir maksimizasyon problemi üzerinden gradyan bazlı ve kullanıcılar için toplam spektral verimliliği maksimize eden bir metod önerilmiştir. Önerilen metodun perfromansı farklı durumlar altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Massive multiple-input multiple-output antenna structures used in 5G systems greatly improve throughput and coverage. However, they also bring challenges in areas such as power consumption, complexity, and hardware. Centralized or cloud radio access network structures centralize baseband operations in a single unit and allow for the separation of baseband processing and radio frequency processing functions for a MIMO environment and allow for the design of multiple radio units with smaller array sizes compared to the traditional radio access networks which reduce the production cost. The fronthaul connection between the baseband and radio units in a radio network has strict capacity limits with common processing distribution interfaces between these units. Using different kinds of functional split procedures that are brought by technological improvements helps to reduce the load on fronthaul. This thesis considers a two-stage precoding approach for the precoding operation in a fronthaul capacity constrained wired fronthaul C-RAN system with multiple access points that have reduced complexities compared to a single access point system. First, a maximization problem that consists of the sum spectral efficiency of the users and its constraints has been stated. Then, the constraints are relaxed and added inside the main maximization problem using mathematical relations and the main maximization problem is expressed in a differentiable form. In this thesis, an optimization method over the differentiable spectral efficiency expression in a gradient-based form is proposed to maximize the sum spectral efficiency. The performance of the proposed method is discussed under different conditions.