Spor Bilimleri okuyan öğrencilerin akademik özyeterlik düzeyleri, yaşam doyumu ve pozitif negatif duygu durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between academic self-efficacy levels, life satisfaction and positive negative moods of students studying sport sciences
  1. Tez No: 832306
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YAVUZ AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin akademik özyeterlik düzeyleri, yaşam doyumu ve pozitif negatif duygu durumları arasındaki ilişkiyi farklı değişkenlere göre incelemektir. Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören üniversite öğrencileri üzerinde yürütülen bu çalışmada öğrencilerin akademik özyeterliklerinin yaş grubu, öğrenim görülen sınıf, ders çalışma süresi ve spor yapma süresi değişkenlerine göre farklılaştığı, buna karşılık akademik özyeterlik düzeyinin cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, aile ekonomik durumu, ailenin ikamet ettiği yerleşim yeri ve barınılan yerleşim yeri değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Yapılan bu çalışmaya katılan öğrencilerin yaşam doyum düzeylerine ilişkin bulgular değerlendirildiği zaman, öğrencilerin yaşam doyumlarının cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, aile ekonomik durumu, aile ikamet durumu, barınılan yer ve spor yapma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuş, buna karşılık spor bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin yaşam doyumlarının yaş grubu, öğrenim görülen sınıf ve ders çalışma süresi, değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Yürütülen bu araştırmaya katılan öğrencilerin pozitif ve negatif duygu durumlarına ilişkin bulgular incelendiği zaman öğrencilerin pozitif ve negatif duygu durumlarının cinsiyet, yaş grubu, öğrenim görülen bölüm ve öğrenim görülen sınıf değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, buna karşılık öğrencilerin pozitif ve negatif duygu durumlarının aile ekonomik durumu, aile ikamet durumu, ders çalışma süresi, spor yapma süresi ve barınma yeri değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Bunun yanında bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiği zaman, yaşam doyumu ile pozitif ve negatif duygu durumu toplam puanı arasında negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Buradan hareketle çeşitli önerme ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between academic self-efficacy levels, life satisfaction and positive negative emotional states of university students studying at the Faculty of Sport Sciences according to different variables. In this study conducted on university students studying at the Faculty of Sports Sciences, it was found that the academic self-efficacy of the students differed according to the variables of age group, class of study, duration of study and duration of doing sports, whereas the level of academic self-efficacy did not differ according to the variables of gender, department of study, family economic status, family residence and place of residence. When the findings related to the life satisfaction levels of the students participating in this study were evaluated, it was found that the life satisfaction of the students differed significantly according to the variables of gender, department of study, family economic status, family residence status, place of residence and duration of doing sports, whereas the life satisfaction of the students studying in sports departments did not differ significantly according to the variables of age group, class of study and duration of study. When the findings related to the positive and negative emotional states of the students participating in this study were examined, it was found that the positive and negative emotional states of the students differed significantly according to the variables of gender, age group, department of study and class of study, whereas the positive and negative emotional states of the students did not differ according to the variables of family economic status, family residence status, duration of study, duration of doing sports and place of residence. In addition, when the relationships between the dependent variables were examined, it was concluded that there was a negative and low-level significant relationship between life satisfaction and positive and negative mood total score. Based on this, various suggestions and recommendations were made.