Oversampled distortion-aware precoding with efficient oob radiation control for quantized massive mimo and performance analysis
Nicemleme ve aşırı örnekleme altında çalışabilen bozulmaya duyarlı oob emisyon kontrollü bir geniş-bant kitlesel mımo ön-kodlayıcı ve performans analizi
- Tez No: 832307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MUZAFFER GÜVENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada düşük çözünürlüklü dijital-analog dönüştürücülerin (DAC) doğrusal olmayan etkileri araştırılmıştır. Kitlesel çoklu-girdili-çoklu-çıktılı (MIMO) sistemler sahip oldukları spektral ve enerji verimliliğinden dolayı akademi ve endüstride oldukça dikkat çekiyor. Ancak, kitlesel MIMO'nun baz istasyonundan gönderilecek sinyali üretmesi için ihtiyaç duydugu yüksek sayıda anten ve elektronik devre elemanları pahalı olup, yüksek güç tüketebilir. Bu sorunu pratik olarak çözmek için daha ucuz ve daha az güç tüketen elektronik komponent kullanımı literatürde sıkça görülmektedir. Bunlardan özel olarak RF zincirindeki DAC'lara odaklanan çalışmalar vardır. Kitlesel MIMO dizisinde her antende düşük çözünürlüklü DAC'ların kullanılmasıyla, maliyet ve güç tüketimi azaltılabilir. Ancak, düşük çözünürlüklü DAC'ların kullanımı, nicemleme bozulmasını sistem performansını olumsuz etkileyebilen bir hale getirir. Bu bozulmayı azaltmak için, literatürde çeşitli nicemlemeli ön-kodlayıcı algoritmaları önerilmiştir. Bu çalışma, sembol oranından daha yüksek bir örnekleme hızına sahip olan aşırı örneklemeli DAC ile çalışan, yinelemeli ve bozulma bilincine sahip ön-kodlayıcıyı sunar, çünkü üst örnekleme, kitlesel MIMO sistemlerinde nicemleme bozulmasını azaltmak için etkili bir yaklaşımdır. Önerdiğimiz ön-kodlayıcının, literatürdeki benzer hesaplama karmaşıklığına sahip mevcut aşırı örneklemeli ön-kodlayıcılardan daha iyi bir performans sergilediğini, iletim bandında hata oranı performansını etkin bir sekilde maksimize ederken dış bant emisyonları da minimize ettiğimizi gösteriyoruz. Ayrıca, önerilen ön-kodlayıcı ve nicemlemeli sıfıra zorlama (ZF) için, bitişik kanal bantlarında ve katlanma gibi çeşitli senaryolarda performans analizini gerçekleştiriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, the nonlinear effects of the quantization due to low-resolution digital-to-analog converters (DACs) will be investigated. Massive multiple-input multiple-output (MIMO) systems have received significant attention in academia and industry due to their remarkable advantages in terms of spectral and energy efficiency. However, the deployment of large number of antennas and circuitry required for generating transmit signals at the base station (BS) can be expensive and power-consuming. To address this, various studies in the literature proposes a practical solution by utilizing cheaper and power-efficient hardware, with a specific focus on the DACs used in the RF chain. By employing a pair of low-resolution DACs at each antenna of the massive MIMO array, both the cost and power consumption can be reduced, making it favorable for such systems. However, the use of low-resolution DACs introduces quantization distortion, which can severely affect system performance. To mitigate this distortion, various quantized precoding algorithms have been proposed in the literature. This study presents an iterative distortion-aware precoder that works with oversampling DACs, which have a sampling rate higher than the symbol rate, since oversampling is an effective approach for reducing quantization distortion in massive MIMO systems. We demonstrate that the precoder we propose outperforms the existing oversampling precoders of comparable computational complexity in the literature by efficiently maximizing the in-band error-rate performance while minimizing out-of-band emissions. Furthermore, we perform a performance analysis of the proposed precoder and quantized zero-forcing (ZF) precoder for various scenarios, including multiple base stations in adjacent channel bands and aliasing.