Spor eğitimi alan lise öğrencilerinin metafor düzeyleri akademik özyeterlilik ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Method of high school students in sports traininglevels of acdemic resources and life investigation of quality
  1. Tez No: 545846
  2. Yazar: METİN TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Spor Eğitimi Alan Lise Öğrencilerinin Metafor Düzeyleri Akademik Özyeterlilik ve Yaşam Kalitesinin İncelenmesi Bu çalışma liselerde okuyan öğrencilerin görüşleri doğrultusunda okul metaforları, akademik öz yeterlik ve lise yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyle bireylerin demografik değerleri arasında duruma ortaya koyma yönelik yapılmıştır. Araştırmada, mevcut durumu ortaya çıkartmayı amaçlayan betimsel taramaya ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Hatay İli Antakya ilçesinden tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 6 farklı lise de eğitim gören 222 (Kadın: 49, Erkek:179) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Jeruselam ve Schwarzer (1981) tarafından geliştirilmiş, Ekici ve ark. (2011) tarafından Türkçe'ye çevrilmiş“akademik öz yeterlilik ölçeği”, Döş (2011) tarafından geliştirilen“okul metaforları ölçeği”ve Sarı, Ötünç ve Erceylan (2007) tarafından geliştirilen lise öğrencilerinin okullarındaki yaşam kalitesine yönelik“liselerde yaşam kalitesi ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, katılımcıların kişisel özelliklerini betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış, ölçeklere verilen cevapların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Normallik testi, Kolmogorov-Smirnov normallik testi sonucunda parametrik dağılım gösteren anket bölümlerine iki bağımsız değişken için t- testi, ikiden fazla bağımsız değişkenler için tek yönlü varyans analizi diğer adıyla ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre spor eğitimi alan lise öğrencilerinin değişken açısından Yaş, Cinsiyet, Spor yapma durumları ve Sınıf değişkenleri göz önüne alındığında çalışmanın istatistiği sonuçlarına göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Investıgatıon of The Relatıonshıp Between School Methods and Academıc Self- Qualıty and Hıgh School Lıfe Qualıty ın Lıttle Students 'Vıews In this study, the relationship between school metaphors, academic self-efficacy and high school quality of life in accordance with the opinions of the students in high schools was examined by applying the scale of the general self-efficacy scale and the attitude scale towards the affected individuals. In the first part of the thesis, the importance and aim of the thesis, the second part of the school metaphors, academic self-efficacy and the conceptual framework related to the quality of life in the high school, in the third part the results of the survey and the interpretation of the findings were made and in the fourth part the results related to the quality of life, the results of the school metaphor The results of the survey about school metaphors, academic self-efficacy and high-school quality of life were tried to be presented.