Design and implementation of three-level SiC interleaved boost converters for a grid connected multi-string PV inverter
Şebeke bağlantılı çoklu dizi FV eviriciler için üç seviyeli SiC faz kaydırmalı boost dönüştürücülerin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 832320
  2. Yazar: OGÜN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KEYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya için sonsuz bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin popülaritesi son yıllarda artmıştır. Güneş hücrelerindeki gelişmeler, daha düşük maliyetlerle daha yüksek verim sağlamaktadır. Ayrıca güç elektroniğindeki gelişmeler de popülarliği arttırmıştır. Bu tezde, 20 kW gücünde üç seviyeli bir yükseltici dönüştürücünün tasarımı incelenmiştir. Tasarlanan dönüştürücü, fotovoltaik sistemlerde yeni trend olan 1500 V çok dizili inverterlerde kullanılmaktadır. Dönüştürücü tasarımı, güç dönüşüm verimliliği tüm koşullar için %99'dan yüksek olacak şekilde optimize edilmiştir. Tasarlanan dönüştürücü daha sonra gerçekleştirilmiş ve deneysel olarak doğrulanmıştır. Silisyum karbür yarıiletkenlerin yardımıyla 80 kHz anahtarlama frekansına ulaşılmıştır. Gerçekleştirilen prototip, en kötü durumda %99.2 verimlilikle 850 - 1300 V giriş gerilimini çıkışta 1300 V'a dönüştürebilmektedir. Kontrol algoritması maksimum güç noktası operasyonunu sağlama ve kapasitör yükleri aynı olmasa bile çıkış kapasitörlerini dengeleme amacıyla kullanılır. İkinci tasarım, sekiz paralel dönüştürücünün yerleştirildiği çok dizili çalışma için uygulanmıştır. Çok girişli, tek çıkışlı paralel dönüştürücüler için, geleneksel serpiştirme en iyi çalışmayı sağlamaz. Bu nedenle, kapasitör akımını en aza indirmek amacıyla en uygun serpiştirme faz açısını bulmak için yeni bir algoritma sunulmuştur. Önerilen algoritmanın kapasitör kayıplarını %20 oranında azalttığı, böylece kapasitörlerin ömrünü uzattığı ve tasarlanan dönüştürücüyü iyileştirdiği deneysel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The popularity of solar power, which is an endless energy source for the world, increased in recent years. Developments in solar cells ensure higher efficiency at lower costs. Moreover, the advancements in power electronics also increased their popularity. In this thesis, the design of a 20 kW three-level boost converter is investigated. The designed converter is used for 1500 V multi-string photovoltaic inverters, which is the new trend in photovoltaic systems. The converter design is optimized so that the power conversion efficiency is higher than 99% for all conditions. The designed converter then implemented and verified experimentally. With the help of silicon carbide semiconductor devices, 80 kHz switching frequency is achieved. The implemented prototype is able to convert the input voltage of 850 - 1300 V to 1300 V at the output with the efficiency of 99.2% for worst case. The control algorithm provides maximum power point operation and balances the output capacitors even if the capacitor loads are not identical. The second design is implemented for multi-string operation where eight parallel converter is placed. For multi-input single output parallel converters, conventional interleaving does not result in the best operation. Hence, a novel algorithm is presented to find the optimum interleaving phase angle in order to minimize the capacitor current. Experimentally it is shown that proposed algorithm reduces the capacitor losses by 20% which extend the life-time of the capacitors and hence the designed converter.