Determination of optimum operating parameters of crude oil distillation unit
Ham petrol distilasyon ünitesinin optimum çalışma parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 832321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK, DOÇ. DR. ÖMER FARUK DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Operasyonel koşulların ve etkilerinin incelenmesi, mühendislerin daha az miktarda ve zamanda için daha fazla ürün sağlamasını, operasyonel ve üretim birimlerinin verimliliğini artırmasını sağlar. Çalışmanın amacı, distilasyon kulesinden çıkan ürünler için ideal sonuçların elde edilmesi, ürünler ve miktarları üzerinde bazı çalışma koşullarında artma veya azalma ile bazı bilgilerin farklılığının analiz edilmesidir. Benzetim sonuçları petrol rafinerilerindeki gerçek birim sonuçları ile karşılaştırılmıştır. İşlem sırasında sıcaklık, basınç ve konsantrasyon gibi işlem sonuçlarını doğrudan etkileyen değişkenler birbirini etkilediği için yakından takip edilir, bu nedenle bir değişkendeki değişiklik tüm sürecin seyrini etkiler. Yağ damıtma ünitesindeki bazı çalışma koşullarının değiştirilmesinin ürünler üzerindeki etkisini incelemek için PRO// programı kullanılarak simülasyon işlemi kullanılmıştır. Programda, çalışma değişkenleri kontrol edilerek gerekli ürünlerin miktarlarında çeşitli ayarlamalar yapılabilir. Gerekli miktarları elde etmek için değişkenlerin ideal işletim sistemine göre ayarlanmıştır. Sonuçlar AL-Dora rafinerisi / ham petrol damıtma ünitesi sonuçları ile karşılaştırıldı. Programda, çalışma değişkenleri kontrol edilerek gerekli ürünlerin miktarlarında çeşitli ayarlamalar yapılabileceği söylenebilir. Değişkenlerin istenilen miktarları elde etmek için ideal işletim sistemine göre ayarlanmıştır. Ancak ekipmanların amortismanı ve rafineri tesisinde çok uzun kullanımlar nedeniyle işletme kapasitesi %60'ı geçmemektedir. Bu nedenle, damıtma işlemini iyileştirme fikri, ürünleri kontrollü miktarlarda elde etmek için diğer basit ve pratik çözümlere yol gösterecektir. Pro 2 programı imalat ve üretim endüstrilerine hizmet etmek için ideal bir simülasyon ortamı oluşturduğundan ve endüstriyel yetenekleri genişletmek için birçok seçeneğe sahip olduğundan, performans tasarımı kimyasal bileşiklerin fiziksel özelliklerine dayalı olarak inşa edilmiştir. İzleme, hata tespiti ve onarımı, operasyonel iyileştirme ve iş planlaması da Pro 2 programı kullanılarak gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The operational conditions together and the study of their impact make engineers provide more products in less quantities and less time and increase the efficiency of operational and production units. The purpose of the study is to obtain the ideal results for the products coming out of the distillation tower and to analyze the difference of some information by increasing or decreasing in some operational conditions on the products and their quantities. The results of the simulations are compared with the results of the real unit in the oil refineries. During the process, the variables that directly affect the results of the treatment, such as temperature, pressures, and concentrations, are closely monitored because they affect each other, so the modification of one variable affects the course of the entire process. The simulation process was used using the PRO// program to study the effect of changing some operating conditions on the products in the oil distillation unit. in the program that several adjustments can be made in the quantities of the required products by controlling the operating variables. It is worth noting that the variables were set according to the ideal operating system to obtain the required quantities. The results were compared to the results of the AL-Dora refinery / crude oil distillation unit. It can be noted in the program that several adjustments can be made in the quantities of the required products by controlling the operating variables. It is worth noting that the variables were set according to the ideal operating system to obtain the required quantities, but due to Depreciation of the equipment's and too long uses in the refinery plant, the operating capacity does not exceed 60%. Therefore, the idea of improving distillation processing will show the way to other simple and practical solutions to obtain products in controlled quantities. Performance design was conducted based on the physical properties of chemical compounds, as the Pro program is an ideal simulation environment to serve the manufacturing and production industries and has many options to expand industrial capabilities. Monitoring, error detection and repair, operational improvement and business planning can also be performed using the Pro //program.