Query age of incorrect information in multi-user links
Çok kullanıcılı sistemlerde sorgu anı yanlış bilgi yaşı
- Tez No: 832333
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE CERAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Birden çok kaynağın zamana duyarlı bilgilerinin bir baz istasyonu üzerinden uzak alıcılara gönderildiği bir sistemi ele alıyoruz. Yanlış bilgi yaşı (AoII), hedeflerdeki bilgilendirici durum güncelleme paketlerinin tazeliğini ölçer. AoII tabanlı çok kullanıcılı çizelgeleme probleminin formülasyonu huzursuz çok kollu haydut (RMAB) problem ailesine aittir. Bu problemi çözmek için tez kapsamında, yanlış bilgi yaşına bağlı maliyet fonksiyonlarına sahip güvenilmez kanallar üzerinden itme tabanlı çok kullanıcılı bir sistem için kapalı formda Whittle indeksi formülasyonunu türettik. Sistem özellikleri bilinmediğinde RMAB problemini çözmek için bir derin pekiştirmeli öğrenme yaklaşımı da kullandık. Ayrıca, gözlemciler sorgu oluşturduğunda belirli anlardaki AoII bilgisini ölçen sorgu anı yanlış bilgi yaşı (QAoII) olarak adlandırdığımız, çekme tabanlı sistemler için yeni bir semantik performans ölçümü öneriyoruz. Simülasyon sonuçlarımız hem AoII hem QAoII metriklerine bağlı maliyet fonksiyonları için tek ve çok kullanıcı durum bilgilendirmeleri için önerdiğimiz Whittle indeksi yaklaşımının diğer temel yaklaşımlardan daha üstün olduğunu ve sorguya duyarlı hesaplamaların bilgi tazeliğini arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We consider a network with multiple sources and a base station that send time-sensitive information to remote clients. The age of incorrect information (AoII) captures the freshness of the informative pieces of status update packets at the destinations. Formulation of the AoII-based multi-user scheduling problem belongs to the family of restless multi-armed bandit (RMAB) problem. To solve the problem, we derive the closed-form Whittle index formulation for a push-based multi-user network over unreliable channels with AoII-dependent cost functions. We use a deep reinforcement learning approach to solve the RMAB problem when the system characteristics are unknown. We also propose a new semantic performance metric for pull-based systems, named the age of incorrect information at query (QAoII), that quantifies AoII at particular instants when clients generate queries. Simulation results demonstrate that the proposed Whittle index-based scheduling policies for both AoII and QAoII-dependent cost functions are superior to benchmark policies, and adopting query-aware scheduling can significantly improve the timeliness for scenarios where a single user or multiple users are scheduled at a time.