Antibiofilm activity of biosynthesized ferric oxide nanoparticles against multi drug resistant Klebsiella pneumoniae in urinary tract infection patients
İdrar yolu enfeksiyonu hastalarında çoklu ilaçlara dirençli Klebsiella pneumoniae karşı biyosentezli ferik oksit nanopartiküllerinin antibiyofilm aktivitesi
- Tez No: 832334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Antibiyotik direnci küresel bir sorun olup biyofilmle ilişkili enfeksiyonların geleneksel antibiyotiklerle tedavi edilmesinin güç olduğu bilinmektedir. Bu sebeple yapılan bu çalışma sağlıkla ilgili bu soruna bir çözüm bulmayı amaçlamıştır. Bu amaçla üriner sistem şikayeti ile hastanede yatan hastalardan yüz örnek toplandı ve Klebsiella pneumoniae izolasyonu için örnekler MacConkey agar besiyerine inoküle edildi. K. pneumoniae olarak identifiye edilen 29 klinik izolatın 11 suşunun (%37,93) çoklu ilaç direncine (MDR) sahip olduğu belirlendi. Kongo kırmızı agar ve mikrotiter plaka yöntemi kullanılarak MDR K. pneumoniae izolatlarının biyofilm oluşturma yeteneği test edildi. Ferrik oksit nanopartikülleri (FeNPs)'lerin gelişimini izlemek için ilk olarak görsel gözlem kullanıldı. Daha sonra UV-Vis spektroskopisi kullanılarak karakterize edilmiş ve atomik kuvvet mikroskobu ile üretilen FeNP'lerin ortalama çapının 64,50 nm olduğu tespit edildi. Sıcaklık, pH ve inkübasyon süresi E. coli'de FeNPs üretimi için optimize edildi. Sonuçlar 37°C, pH 7 ve 24 saat inkübasyon süresinin bu işlem için en iyi kombinasyonlar olduğunu gösterdi. Ferrik oksit nanopartiküllerinin MDR K. pneumoniae izolatlarına karşı antibakteriyel etkinliği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is a global problem and it is known that biofilm associated infections are difficult to be treated by conventional antibiotics. For these reasons this study aimed to find a solution for this health related problem. One hundred clinical specimens were collected from hospitalized patients who suffered from urinary tract infection and samples cultured on MacConkey agar to isolate Klebsiella pneumoniae. Among the 29 clinical isolates of K. Pneumoniae. The results showed that 11 strains (37.93%) had multi-drug resistance (MDR). Using Congo red agar and microtiter plate method, the ability of MDR-K. pneumoniae isolates to form biofilms was tested. Visual observation was first used to monitor the evolution of ferric oxide nannoparticles (FeNPs). It was then characterized using UV–Vis spectroscopy, and atomic force microscopy studies revealed that the average diameter of the produced FeNPs was 64.50 nm. Temperature, pH and incubation time are all elements optimized for the production of FeNPs in E. coli, the results show that 37 °C, pH 7 and 24 h incubation time the best combinations for this process. The effectiveness of ferric oxide nanoparticles as an antibacterial strategy against MDR K. pneumoniae isolates was evaluated.