Kauçuk işlemesinde perlit kullanımının kauçuk özelliklerine etkisi
Influences of perlite as filler on rubber properties
  1. Tez No: 83237
  2. Yazar: HATİCE SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜRGEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET KAUÇUK İŞLENMESİNDE PERLİT KULLANIMININ KAUÇUK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Bu çalışmada kauçuk ürünlerinin özellikleri üzerine dolgu maddesi olarak perlitin etkileri araştırılmıştır. Tüm denemeler sanayisel ölçekte yapılmıştır. Gerilme(çekme dayanımı), gerinim, aşınma, kalıcı biçim değiştirme, sertlik, yoğunluk, pişme, standart yöntemlerle ölçülen özellikler olmuştur. Değerlendirme dolgu olarak perlit içeren örneklerin özelliklerinin olağan dolgu maddesi tebeşir içeren örneklerinkiyle karşılaştırma şeklinde yapılmıştır. Deneysel sonuçlar, perlitin yapıyı kuvvetlendirdiğini ve daha yüksek özgül dayanım ve özgül modüllü ürünler üretmeye sebep olduğunu göstermiştir. Buna göre dağılmış perlit ile ana evre arasında iyi bir bağlanma olduğunu ileri sürebiliriz. SUMMARY INFLUENCES OF PERLİTE AS FILLER ON RUBBER PROPERTIES In this study, the influences of perlite as filler on the properties of rubber products were investigated. All the experiments were performed at industrial scale. Stress-strain, abrasion resistance, hardness, density, curing, ozone resistance were properties determined by standart methods. Evaluation was made by comparing the properties of the samples which had perlite as filler with those of common filler“chalk”. The experimental results showed that perlite has strengthened the rubber structure and provided rubber products with higher specific strength and specific modulus. Thus, we can conclude that good bonding was achieved between the dispersed perlite and the rubber matrix. XI
Özet (Çeviri)