Güvenli ses haberleşmesi
Secure speech communication
- Tez No: 83238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİR TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET güvenli ses haberleşmesi Kaynak ve kanal kodlama konusu, son elli yıl içindeki önemli araştırmalar sonucunda oldukça ilerlemiştir. Yapılan ve halen devam etmekte olan çalışmalar sayesinde işaret karakteristikleri daha iyi anlaşılmış ve sistem uygulamaları geliştirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Shannon 'un çalışmaları sonucunda modern kriptolojinin de aynı şekilde geliştiği düşünülebilir. Bu çalışma, o zamana kadar olan çalışmalardan oldukça farklıdır. Çalışmada, kriptolama işleminin matematiksel teorisi ortaya konmuştur. Enformasyon teorisindeki bu gelişme, kriptolojide yeni bir bakış açısı oluşturmuş ve modern kriptoloji metodlarının geliştirilmesinde sayısal bilgisayarların kullanılması zorunluluğunu getirmiştir. Bu yeni bilimin ilk uygulamaları yazılı metinler için olmuştur. Zamanla, sese de kripto uygulanabilmeye başlanmıştır. Önce analog ses karıştırıcılar ve daha sonra da sayısal ses karıştırma sistemleri geliştirilmiştir. Bu tezde, ses işaretinin frekans spektrumunun ters çevrilmesi prensibi ile çalışan basit ve ucuz bir ses karıştırma devresi önerilmiş, telefon görüşmelerinin üçüncü kişiler tarafından kesinlikle anlaşılmaz olması sağlanmıştır. Önerilen ses karıştırma devresi, bir faz çevirici, bir osilatör, bir anahtarlama devresi ve gerekli filtreler kullanılarak analog olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca karıştırılmış sesin orjinal hale getirilmesi için yine aynı devreler kullanılmıştır. Devrelerin geliştirilmesi sırasında yapılan deneylerde, ses karıştırma ve çözme devreleri yerleştirilmiş telefonlarla yapılan görüşmelerin tamamen güvenli olduğu, görüşmelerin dinlense veya kaydedilse dahi anlaşılmalarının mümkün olmadığı görülmüştür. Tezde gerçekleştirilmiş devre kullanılarak, telefon haberleşmelerinin güvenliği sağlanmaktadır. Yani mesajların, üçüncü kişiler tarafından dinlense dahi, anlaşılmasını kesinlikle engelleyen, basit ve ucuz bir devre geliştirilmiştir. Tezde, ses kodlayıcılan, kriptoloji, kodlayıcılarda enformasyon teorisi ele alınmış ve son bölümde bir ses karıştırma yöntemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SECURE SPEECH COMMUNICATION The fields of source and channel coding have received the benefit of a significant research effort over the past fifty years. There have been, and continue to be, numerous advances that further our understanding of signal characteristics and extend our selection of viable system implementations. It could be argued that the science of modern cryptology has developed over a similar period, beginning with the work of C.E. Shannon during the Second World War. This work differed from classical approaches to cryptology in that it recognized and applied mathematical measures of information to the analysis of encryption methods. If this new science of information theory resulted in a new outlook on cryptology then it was the emergence of digital computers that provided modern cryptologists with the tools to extend their art. The first applications of this new science were to the written word, first in alphanumeric and later in binary form. With time it became desirable, and then feasible, to attempt encryption of the spoken word as well. Codewords gave way to analog scrambling techniques, which have been gradually giving way to superior digital speech encryption systems. In this thesis, a speech scrambler adding security to messages in telephone and wireless communication is suggested. The scrambler circuit is implemented by using a phase inverter, an analog oscillator, a switching circuit and necessary filters. VI