1946-1960 arasında Sinop'ta öne çıkan gelişmeler
Prominent developments in Sinop between 1946-1960
- Tez No: 832382
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Sinop şehrinin 1946-1960 yılları arasındaki siyasi tarihi incelenerek, II. Dünya Savaşı'nın ardından, tek parti idaresinden çok partili hayata geçişin başladığı ve 27 Mayıs 1960 İhtilali ile sonuçlanan dönem ele alınmıştır. Bir şehrin tarihi olarak incelediğimiz bu çalışmada, Tezimizin ana temasını oluşturan 1946 ile 1960 tarihleri arasında olan gelişmeler değerlendirilmiştir. Sinop şehrinin, günümüz teknolojik araçları ile ancak aşılabilen coğrafik şartları ve sanayisinin gelişmemiş olması gibi etkenler sebebiyle, kozmopolit bir toplum oluşturamayışına vurgu yapılmıştır. Karadeniz bölgesinin tek doğal limanına sahip olma özelliğini taşıyan Sinop şehri, doğal limanı Akliman'da başlayan ticari faaliyetler ile cazibe merkezi haline gelmiştir. Sinop, Gaşkalar'dan Hititler'e, Persler'den Roma İmparatorluğuna kadar birçok uygarlığın hâkimiyetine geçmiştir. Müslüman Türklerin eline ilk kez Anadolu Selçukluları döneminde geçen Sinop şehri kısa süreli kayıpların dışında, bugüne kadar Müslüman Türklerin hâkimiyeti altında kalmıştır. 1853 Sinop Baskınından sonra sönükleşen bölge Milli Mücadelenin başladığı dönemde, Bandırma vapurunun Samsun'dan bir önceki durağıdır. Dr. Rıza Nur, Yusuf Kemal Tengirşenk ve Selver Somuncuoğlu gibi Milli Mücadele ve sonrasında önemli siyasi görevlerde bulunan şahsiyetler, Ahmet Muhip Dıranas gibi edebiyat dünyasında isim yapmış kişiler Sinop şehrini temsil etmiştir. Konumuz olan tarih aralıklarında görev yapan milletvekilleri, valiler ve belediye başkanları ve kendi dönemlerindeki faaliyetlerini Sinop şehri için kötü hatıralar olan Sinop ve Gerze yangınlarını inceleyeceğiz Anadolu'nun en kuzeyinde bulunan ve mutlu şehir olarak bilinen Sinop şehrinin tarihsel gelişimi içinde olayları“Şehir Tarihi”kapsamında değerlendirerek literatüre yararlanılabilecek bilgilerin sunulması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the political history of the city of Sinop between 1946-1960 was examined, and the II. After the World War II, the period when the transition from a single-party rule to a multi-party system started and ended with the May 27, 1960 coup is discussed. In this study, which we examine as the history of a city, the developments between 1946 and 1960, which constitute the main theme of our thesis, are evaluated. It was emphasized that the city of Sinop could not create a cosmopolitan society due to factors such as the geographical conditions that can only be overcome with today's technological tools and the undeveloped industry. The city of Sinop, which has the feature of having the only natural harbor of the Black Sea region, has become a center of attraction with the commercial activities that started in its natural harbor Akliman. Sinop has been dominated by many civilizations from the Kaskas to the Hittites, from the Persians to the Roman Empire. The city of Sinop, which was captured by Muslim Turks for the first time during the Anatolian Seljuk period, has remained under the domination of Muslim Turks until today, apart from short-term losses. The region, which faded after the Sinop Raid in 1853, was the last stop of the Bandırma ferry from Samsun at the beginning of the National Struggle. Dr. Personalities such as Rıza Nur, Yusuf Kemal Tengirşenk and Selver Somuncuoğlu who held important political positions after and after the National Struggle, and people who made a name in the literary world such as Ahmet Muhip Dıranas represented the city of Sinop. We will examine the deputies, governors and mayors who served in the historical ranges, and their activities in their own periods, the Sinop and Gerze fires, which are bad memories for the city of Sinop.