Bulanık mantık temelli kayan kipli denetim
Fuzzy logic based sliding mode control
  1. Tez No: 83239
  2. Yazar: HABİB ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET ' BULANIK MANTIK TEMELLİ KAYAN KİPLİ DENETİM ' Bulanık mantık, son yıllarda bilimin hemen hemen her alanında kullanılmaya başlanmıştır. Matematiksel modele gereksinim duyulmamasından ve yazılım ortamında çözümleme olanağı vermesinden dolayı bulanık mantık oldukça kullanışlıdır. Kayan kipli denetim, değişken yapılı sistemlere uygulanabilen doğrusal olmayan bir denetim biçimidir. Bu tezde bulanık mantık kullanarak kayan kipli bir denetim algoritması geliştirilmiştir. Tezin birinci bölümünde bulanık kümelere bir örnek verilerek bulanık mantık konusuna giriş yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde açıklayıcı örnekler verilerek, bulanık küme işlemleri, bulanık kurallar,ve bulanık mantık işlevleri anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde kayan kipli denetim tasanmı anlatılmış ve örnek olarak 2-Eklemli Planar Robotun denetimi ele alınmıştır. Kayan kipil denetim yaklaşımı kullanılarak planar robot kolunun bilgisayar simulasyonu yapılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, faz düzlemi yardımıyla kayan kipli denetimin bulanık modeli elde edilmiştir. Önerilen bulanık mantık temelli kayan kipli denetleyici kullanılarak planar robot kolunun bilgisayar simulasyonu yapılmış ve sonuçlan tartışılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY ' FUZZY LOGIC BASED SLIDING MODE CONTROL ' Sliding Mode Control which is applicable to variable structure control systems is a non-linear control method. In this study, a sliding mode control algorithm is developed using fuzzy logic. In the first chapter, fuzzy logic is introduced with an example. In the second chapter, fuzzy logic sets, fuzzy operators and fuzzy rules are explained with examples. In the third chapter, first sliding mode control is presented then the problem of 2-axes Planar Robot Control is considered as an example. Computer simulation of the 2-axes Planar Robot Control is performed using the sliding mode control approach. In the fourth chapter, fuzzy model of sliding mode controller is optained by means of phase plane. Computer simulation of 2-axes Planar Robot Control is made using the proposed fuzzy logic based sliding mode controller and the results of simulations are discussed. VIII