Çalışan kadınların yaşadıkları fiziksel, duygusal, sosyal, ailesel ve kariyer sorunlarının belirlenmesi
Determining the physical, emotional, social, family and career problems experienced by working women
- Tez No: 832417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAHADIR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde kadınlar çalışma yaşamının olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir. Gelinen noktada kadınlara fırsat eşitliği verildiğinde hemen hemen her alanda başarıları ile gündeme gelebildikleri, birçok sorumluluğu aynı anda üstlenirken çoğu zaman olağanüstü bir performansla, fedakarlıklarla dolu hayat tecrübeleri ile yaşamlarını sürdürdükleri görülmektedir. Kadınlar çalışma hayatı içerisinde pek çok sorunla karşı karşıya kalmakta olup bu sorunlar aile ve sosyal yaşamlarındaki sorumlulukları ile birleştiğinde kadınlar için zorlayıcı boyuta ulaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı çalışma hayatında yer alan kadınların fiziksel, duygusal, sosyal, ailesel ve kariyer sorunlarını belirlemektir. Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarında görev yapan 178 kadın çalışan çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada literatür taramasının ardından araştırmacının amaca dönük anket soruları kuramsal çerçeve göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Sosyo demografik bilgilerle başlayan anket soruları, kadının fiziksel, psikolojik sağlığı, aile, sosyal yaşamı ve kariyer planları üzerindeki etkilerinin neler olduğu gibi konularla çeşitlendirilmiştir. Çalışma nicel bir araştırma olup veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Tanımlayıcı özelliklerin sunumunda sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu değerlendirilmiş, normal dağılmış olan bağımsız örneklemlerde t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Normal dağılmayanlarda ise Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları değerlendirilerek literatürdeki bilgilerle çalışmadan elde edilen bilgiler arasında bağlantı kurulmuştur. Kadınların yalnızca ekonomik nedenlerle çalışma hayatında yer almadıkları, ekonomik anlamda yeterli olsalar dahi çalışmayı sürdürecekleri, çalışma hayatının kadının fiziksel sağlığına etkilerinin olduğu, kronikleşmiş fiziksel yansımalarının oluşabileceği, psikolojik anlamda yıpranmışlık, endişelilik, sinirlilik, tahammül düzeyinde düşme, stres gibi belirtiler meydana getirebileceği bulgularına ulaşılmıştır. Kadınlara yüklenilen sorumluluklardan kaynaklı kadınların yeterince sosyalleşemedikleri, sorumluluklarının çakışması nedeniyle ailelerine çevresine, rutin işlerine yeterince zaman ayıramadıkları belirlenmiştir. Çalışma hayatında yer alan kadınların var olan sorumluluklarının kariyer gelişimlerini de etkilediği, zaman zaman potansiyelleri olan iş performansını gösteremedikleri, kariyerleri ile ilgili eğitimlere katılamadıkları, özel yaşamı ile iş yaşamını dengede tutmaya çalışırken problemler yaşadıkları bulgularına ulaşılmıştır. Kadınların hem iş yaşamını hem de aile ve sosyal yaşantılarını dengeli ve doyuma ulaşmış bir biçimde sürdürebilmeleri için sorumluluklarının paylaşılması gerekmekte olup bu sayede öz farkındalıkları gelişen kadınlar hem iş hayatında hem de aile yaşamlarında mutlu olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, women have become an indispensable part of working life. At this point, it is seen that when women are given equal opportunities, they can come to the fore with their success in almost every field, and while taking on many responsibilities at the same time, they often continue their lives with an extraordinary performance and life experiences full of sacrifices. Women face many problems in their working lives, and when these problems are combined with their responsibilities in their family and social lives, they become challenging for women. The aim of this study is to determine the physical, emotional, social, family and career problems of women in working life.178 female employees working in Trabzon Provincial Directorate of Family and Social Services and its affiliated organizations were included in the study. Following the literature review in the research, the researcher's purposeful survey questions were prepared by taking the theoretical framework into consideration. The survey questions, which started with socio-demographic information, were diversified with topics such as the effects on women's physical and psychological health, family, social life and career plans. The study is a quantitative research and the data was collected by survey method. The data were analyzed in the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 statistical package program. Number, percentage, mean and standard deviation were used to present descriptive features. The suitability of the data for normal distribution was evaluated, and t-test and ANOVA test were used for normally distributed independent samples. For those that were not normally distributed, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used. By evaluating the results of the research, a connection was established between the information in the literature and the information obtained from the study. It has been found that women do not take part in working life only for economic reasons, that they will continue to work even if they are economically sufficient, that working life has effects on women's physical health, that it may have chronic physical reflections, and that it may cause symptoms such as psychological exhaustion, anxiety, irritability, decrease in tolerance level and stress. It has been determined that women cannot socialize sufficiently due to the responsibilities given to them, and that they cannot spare enough time for their families, their environment and their routine work due to the overlapping of their responsibilities. It has been found that the existing responsibilities of women in working life also affect their career development, that they cannot show their potential job performance from time to time, that they cannot attend training related to their careers, and that they experience problems while trying to balance their private and business lives. In order for women to maintain both their business and family and social lives in a balanced and satisfied manner, their responsibilities need to be shared, and in this way, women with improved self-awareness will be able to be happy in both their business and family lives.