Kadına yönelik şiddetin kadınların kariyer gelişimine ve iş performansına etkisi
The influence of violence against women on the career development of women and its effect on work performance
- Tez No: 853466
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, özel şirket ya da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadınların maruz kaldıkları fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik ve dijital şiddet eylemlerinden oluşan kadına yönelik şiddetin, bireysel iş performanslarına olumsuz etkisi üzerinde sahip oldukları yüksek motivasyonlu kariyer gelişim tutumlarının aracı etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Kadına yönelik şiddet, neredeyse dünyadaki tüm toplumların ortak güncel sorunudur. Bu hayati bir öneme sahiptir zira şiddet olgusunun önlenememesi; bu durumdan başta çocuklar olmak üzere diğer aile fertlerinin de olumsuz etkileneceği, ailelerden meydana gelen toplumların da zarar göreceği ve sağlıksız bir toplum modelinin ortaya çıkacağı riskini doğuracaktır. Dolayısıyla evde, sokakta ve iş yerinde aktif bir biçimde varlık gösteren kadınların, yaşadıkları şiddet durumundan kurtulamaması herkes açısından sosyolojik bir tehdittir. O halde kadına yönelik şiddetin önlenmesi; sağlıklı bir aile, sağlıklı bir çalışma ortamı ve sağlıklı bir toplumun inşası için son derece önemlidir. Çalışmanın ön aşamasında kurgulanan kavramsal modelin operasyonel hale getirilebilmesi için SPSS 25.0 paket programına girilmiş, ölçeklerin yapı ve uyum geçerlikleri için sırasıyla açımlayıcı faktör analizi, güvenirlik analizi ve AMOS 22.0 paket programıyla doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizi peşi sıra doğrusal regresyon analizi yapılmış ve hipotezler testlerinin desteklenip desteklenmediği incelenmiştir. Son olarak, SPSS 25'e entegre olarak kullanılabilen Hayes'in Macro Process 4.3 versiyonu ile test edilmiş ve Bootstrap yöntemi dikkate alınarak veriler analiz edilmiştir. Sonuç olarak, çalışan kadınların maruz kaldıkları şiddet düzeyinin bireysel iş performanslarına etkisinde kariyer gelişiminin aracı rolünün olduğu tespit edilmiştir. Çalışan kadınların psikolojik, fiziksel, cinsel, ekonomik ve dijital şiddet türlerinden herhangi birine maruz kalmaları hem bireysel iş performanslarına hem de kariyer gelişimlerine olumsuz yönde etki etmekte olduğu, ancak güçlü bir kariyer gelişim tutumu olan kadınların kendilerine yönelik şiddetin bireysel iş performansları üzerindeki olumsuz etkisinin oldukça azaldığı da gözlemlenmiştir. Bu azalışta, çalışan kadının bireysel iş performansı üzerindeki değişimin %56,5'inin kadının kariyer gelişimi ile açıklanmasının ve aynı zamanda bu etkinin pozitif yönlü ve yüksek olmasının rolü büyüktür.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the mediating effect of the highly motivated career development attitudes of women working in private companies or public institutions and organizations on the negative impact of violence against women, which consists of acts of physical, psychological, sexual, economic and digital violence, on their individual job performances. Violence against women is a common current problem of almost all societies in the world. This is of vital importance because the phenomenon of violence cannot be prevented; This situation will create a risk that other family members, especially children, will be negatively affected, societies consisting of families will also be damaged, and an unhealthy social model will emerge. Therefore, the inability of women who are actively present at home, on the street and at work to escape from the violence they experience is a sociological threat for everyone. Therefore, preventing violence against women; It is extremely important for the construction of a healthy family, a healthy working environment and a healthy society. In order to operationalize the conceptual model constructed in the preliminary stage of the study, the SPSS 25.0 package program was entered, and exploratory factor analysis, reliability analysis and confirmatory factor analyzes were conducted with the AMOS 22.0 package program for the structure and compliance validity of the scales, respectively. Linear regression analysis was performed after correlation analysis and it was examined whether the hypotheses tests were supported or not. Finally, it was tested with Hayes' Macro Process 4.3 version, which can be used integrated with SPSS 25, and the data was analyzed taking into account the Bootstrap method. As a result, it has been determined that career development has a mediating role in the effect of the level of violence that working women are exposed to on their individual job performance. Working women's exposure to any of the types of psychological, physical, sexual, economic and digital violence has a negative impact on both their individual job performance and career development, but women with a strong career development attitude have significantly reduced the negative impact of violence against them on their individual job performance. has also been observed. This decrease is due to the fact that 56.5% of the change in the individual job performance of working women is explained by women's career development and that this effect is positive and high.