Tek istasyon yöntemi ile Anadolu ve Doğu Akdeniz'de kabuk ve üst manto yapısının incelenmesi
Determination of the crust and upper mantle structure in the Anatolia and the Eastern Mediterranean using the single station method
- Tez No: 83243
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET TEK İSTASYON YÖNTEMİ İLE ANADOLU VE DOĞU AKDENİZ'DE KABUK VE ÜST MANTO YAPISININ İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı, tek istasyonda kayıt edilen Rayleigh ve Love dalgalarının grup hızlarından yararlanarak kabuk ve üst manto yapısını incelemektir. Bunun için önce ISP (İsparta) genişbandlı (Broadband) istasyonunda kayıt edilen magnitüdleri 4.5 ile 5.7 arasında değişen 1 1 adet depremin Rayleigh ve Love dalgası kayıtlarına ardışık süzgeç yöntemi uygulanarak grup hızlan hesaplanmıştır. Daha sonra hesaplanan grup hızı eğrilerinden SURF ters çözüm programı ile kabuk kalınlığı ile kabuk ve üst mantodaki S- dalgası hız yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma alanı ISP istasyonu etrafında episantrlann dağılımına göre üç bölgeye ayrılmıştır. I. Bölge istasyonun kuzeybatısındaki, II. Bölge doğusundaki ve m. Bölge batısındaki bölgedir. Ters çözüm sonuçlan I ve IH numaralı bölgelerde kabuk kalınlığının nispeten ince (sırası ile 37 km ve 35 km) ve S dalgası hızı da 4.4 km/sn civarında olduğunu göstermektedir. II numaralı bölgede ise kabuğun nispeten kaim (40 km) ve S dalgası hızının da 4.37 civannda olduğunu göstermektedir. Doğu Akdeniz'deki karmaşık kabuk ve üst manto yapısının anlaşılabilmesi için farklı yöntem ve veri gruplan kullanılarak çalışılmalıdır. Anahtar kelimeler; Kabuk yapısı, Ardışık Süzgeç Tekniği, Yüzey Dalgalan, Grup Hızı, Ters Çözüm. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF THE CRUST AND UPPER MANTLE STRUCTURE IN THE ANATOLIA AND THE EASTERN MEDITERRANEAN USING THE SINGLE STATION METHOD Our aim in this study is to determine the crust and upper mantle structure in the Anatolia and Eastern Mediterranean using the Rayleigh and Love waves group velocities determined from single station records of selected eleven shallow earthquakes which have magnitudes between 4.5-5.7. First the group velocities of fundamental mode Rayleigh and Love waves recorded at ISP station are calculated by using the multiple filter technique. Then by using the SURF inversion program the group velocity curves are inverted to determine the crustal thickness and the S wave velocity distribution in the crust and upper mantle. The study area is divided in three regions according to the azimuthal distribution of the epicenters of the studied earthquakes. Region I is the region in the northwest and region II and m are the regions in the east and west of ISP station. Our results indicate that the crust is relatively thin (37 and 35 km) and S wave velocity is 4.4 km/sec in regions I and İÜ. In region II however, the crust is relatively thick (40 km) and the S wave velocity is 4.37 km/sec. Understanding of the complex structure of the crust and upper mantle in the eastern Mediterranean region requires studies with different methods using much better data sets. Key Words; Crust Structure, Multiple Filter Technique, Surface Waves, Group Velocity, Inversion.