Nütriyent eksikliğinin atıksu arıtma tesislerindeki anaerobik mikroorganizmaların performansına etkileri
Effect of nutrient deficiency on the performance of anaerobic microorganisms in the waste water treatment plants
  1. Tez No: 83244
  2. Yazar: ÖRGEN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT, YRD. DOÇ. DR. METİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET NÜTRİYENT EKSİKLİĞİNİN ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDEKİ ANAEROBİK MİKROORGANİZMALARIN PERFORMANSINA ETKİLERİ Yüksek Lisans Tez çalışması olarak yürütülen bu araştırmada Marmara Bölgesi'nde kurulu ve çalışmakta olan dört endüstiye ait anaerobik reaktörün atıksulan incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, sözü geçen bu dört anaerobik prosesteki substrat olarak asetat ve propiyonat kullanan mikroorganizmaların mikro nütriyent olarak demir (Fe), nikel (Ni), kobalt (Co) ve Fe-Ni-Co karışımına ve makro nütriyent olarak da azot (N) ve fosfor (P)'a gereksinim duyup duymadıkları, diğer bir değişle bu nütriyentlerin ortama eklenmesi durumunda proses performansının olumlu bir şekilde etkilenip etkilenmediğini belirlemektir. Bu amaçla, anaerobik mikroorganizmaların aktiviteleri incelenirken, asetat ve propiyonat substrat olarak, kendilerine ait reaktörlere 1 g/L konsantrasyonunda eklenmiş ve mikro nütriyent olarak 10 mg/L konsantrasyonunda Fe, Ni, Fe-Ni-Co karışımı, makro nütriyent olarak da 100 mg/L konsantrasyonunda N ve 80 mg/L konsantrasyonundaP eklenerek seriler deney süresince inkübaatörde 35 ± 2°C de kurunarak ürettikleri toplam gaz günlük olarak ölçülmüştür. Bu ölçümlere dayanarak, anaerobik mikroorganizmalara, yukarıda adı geçen nütriyentlerin etkileri araştırılmıştır. Bunun yanında incelenen tesislerin çıkış suyu KOİ'sinin anaerobik koşullar altında giderim kinetiği incelenmiş, çıkış suyu KOİ' si Grau Kinetik Modeli'ne uyarlanmış ve KOİ giderim hızlan belirlenmiştir. Araştırma sonuçlan göstermiştir ki Tekel Tekirdağ, Tekel Paşabahçe, Pakmaya İzmit ve Modern Kartonsan Çorlu Tesisleri'nde halen işletilmekte olan anaerobik reaktörler, mikroorganizma aktivitesi için zorunlu olan nütriyentler bazında optimum koşullarda çalışmakta ve incelenen nütriyentlere genelde gereksinim duymamaktadır. Bunun yanında, kinetik modelleme çahşmalan Tekel Tekirdağ, Tekel Paşabahçe, Pakmaya İzmit ve Modern Kartonsan Çorlu anaerobik reaktörlerin çıkış suyu KOİ' sinin sırasıyla 0.0038, 0.38, 0.036, 0.065/dakika hıozıyla giderildiğini ve bu tesislerde halen uygulanmakta olan hidrolik bekletme süresi 2 gün uzatılabildiği koşullarda çıkış suyu KOİ' sinin sırasıyla %41, 73, 35 ve 14' lük bir kısmının giderilebileceğini göstermiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF NUTRIENT DEFICIENCY ON THE PERFORMANCE OF ANAEROBIC MICROORGANEVIS IN THE WASTE WATER TREATMENT PLANTS In this research, who prepared as master thesis study, was to investigate the four full-scale anaerobic reactors located in Marmara region of Turkey in terms of nutrient requirements. The effect of micro nutrients iron (Fe). nickel (Ni), cobalt (Co), and macro nutrients nitrogen (N) and phosphorus (P) on the performance of acetate and propionate utilizing anaerobic microorganisms on those reactors were determined. In other words, it was to investigate the effect the supplementation nutrients on the performance of the processes. Moreover, removal of residual Chemical Oxygen Demand (COD) in the effluent of those reactors were investigated by utilizing Grau Kinetic Model, and further removal rates of residual COD '.vere determined. The results indicate that the anaerobic reactors of Tekel Tekirdağ, Tekel Pasabahce, Pakamaya izmit, and Modern Kartonsan Corlu plants operate under optimal conditions in terms of nutrient supplementation. In other words, the acetate and propionate utilizing anaerobic microorganisms in those processes do not benefit the supplementation of the investigated nutrients. The kinetic study shows that the residual COD in the effluent of Tekel Tekirdağ, Tekel Pasabahce, Pakamaya İzmit, and Modern Kartonsan Corlu plants is further removed at a rate of 0.003 S. 0 38, 0 036 and 0 065 Per minute under anaerobic conditions, respectively It means that if another 2 days of hydraulic retention time could be provided 41. 7.1. 35, and 14% of the residual COD could be further removed in those reactors, respectively XII