Metil asetatın katalitik reçine varlığında dolgulu bir destilasyon kolonunda üretimi
Production of methyl acetate in a packed distillation column with catalytic resin
- Tez No: 83242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. İSMAİL KIRBAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET“Metil Asetatın Katalitik Reçine Varlığında Dolgulu Bir Destilasyon Kolonunda Üretimi”Bu çalışmanın amacı metil asetatın, polimerik bir iyon değiştirici olan Amberlyst-15 katalizörünün yardımıyla reaksiyonlu bir destilasyon kolonunda üretimidir. Bu prosesin konvansiyonel proseslerden en önemli farkı mineral asitler gibi homojen katalizörler yerine Amberlyst-15 gibi heterojen katalizörün kullanılmasıdır. Heterojen katalizörlerin reaksiyon ortamından kolayca ayrılması ve yan ürünlerle birlikte atılmayıp tekrar kullanılabilmesi avantajları olduğu düşünülerek bu çalışma gerçekleştirildi Mevcut proseslere alternatif olabilecek bu prosesin üstünlüğünü kanıtlamak amacıyla bir dizi çalışma yapılmıştır. Önce reaksiyonun kinetiği bir kesikli reaktörde incelenmiş ardından reaksiyonlu bir dolgulu destilasyon kolonu kullanılarak kesikli ve sürekli metotlarla metil asetat üretimi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarla sıcaklığın, reflüks oranlarının, su miktarının, katalizör miktarının etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar doğrultusunda bu prosesin alternatif bir proses olarak önemli üstünlükleri olduğu görülmüş, buna dayanılarak sanayide yeni bir proses yöntemi olarak uygulanmasının doğru olduğu sonucuna varılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Production of Methyl Acetate in a Packed Distillation Column with Catalytic Resin”The purpose of this study was to produce methyl acetate with Amberlyst-15, which is a polymeric ion-exchange catalytic resin in a reactive distillation column. The most important difference of this process from the conventional processes is that, in this process a heterogeneous catalyst like Amberlyst-15 was used instead of homogenous catalysts like mineral acids. Because of the advantages of the heterogeneous catalysis, which can be separated from the reaction mixture easily and can be reused, it is preferred. In order to prove the advantages of this process various operations were done. At the beginning, the kinetics of the reaction in a batch reactor was examined and then the production of methyl acetate with continuous and batch processes in a packed reactive distillation column was done. During these operations the effects of temperature, reflux ratio, water concentrations and catalyst concentrations were examined. From the results obtained, the advantages of this process against the other processes were determined, and according to these determinations the decision of using this process in industry was concluded. VIII