AİHM kararlarında ifade özgürlüğünün sınırlanmasında takdir marjı doktrini uygulaması
The practice of margin of appreciation doctrine upon the limitation of freedom of expression in ECTHR judgements
  1. Tez No: 832431
  2. Yazar: MELTEM KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE FUNDA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, demokratik bir toplum için vazgeçilemez bir özgürlük olan ifade özgürlüğünün sınırlanmasında takdir marjı doktrininin nasıl uygulandığını açıklamaya odaklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesinde yer alan ifade özgürlüğü kavramı açıklanmış ve özgürlüğün kapsamı belirlenmiştir. Sonrasında ifade özgürlüğünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında sınırlandırma rejimi ve ölçülülük ilkesi çerçevesinde demokratik bir toplumda gereklilik kavramı açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü takdir marjı doktrinine ayrılmıştır. Bu çerçevede takdir marjı doktrininin kavramsal ve tarihsel gelişimi takip edilmiş ve doktrinin kapsamını belirleyen unsurlardan Avrupa konsensüsü ve kültürel görecelilik kavramları açıklanmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümü ise, ifade özgürlüğünün sınırlanmasında takdir marjı doktrininin uygulanmasına odaklanmıştır. Buna göre Mahkeme, ifadenin içeriğinin niteliği ve bağlamı, ifadeyi kullanan kişi, ifadenin kullanıldığı yer ve zaman ile ifadenin dile getirildiği araç ve biçim gibi hususları, marjın genişliğine karar verirken göz önünde tutar.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on explaining the practise of the margin of appreciation doctrine in regard to the limitation of freedom of expression which is an inexpensible freedom for a democratic society. In the first chapter, the term freedom of expression which lies on the 10th Article of European Convention on Human Rights is analised and the extent of the said freedom is defined. Following, the restriction regime under the European Convention on Human Rights and the term“needed in a democtratic society”is explained in the scope of the principle of proportionality. The second chapter of the study devoted to the margin of appreciation doctrine. In this context, the conceptual and chrononical process of the margin of appreciation doctrine is followed and the factors that define the extent of the doctrine as European concensus and cultural relativity are explained. The third and the last chapter of the thesis is focused on the margin of appreciation doctrine practise in limitation of freedom of expression. Upon that, the Court considers the factors like the substance and the context of the expression, the subject of the expression, the place or the time the expression is made or the form and the tool the expression is conveyed upon the wideness of the margin of appreciation.