Endüstri 4.0 kapsamında üniversitelerin dijital dönüşüm süreçlerinin temeli kariyer–öz değerlendirme envanteri: Manisa Celal Bayar Üniversitesi örneği ve toplum 5.0 değerlendirme
The basis of digital transformation processes of universities within the scope of industry 4.0 career-self evaluation inventory: Case of Manisa Celal Bayar University and society 5.0 assessment
  1. Tez No: 832475
  2. Yazar: BEHİCE BANU ÇİÇEK BOŞKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ERDEM HEPAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan ihtiyaçları da değişiklik gösterir. Nitelikli bir iş gücü, küresel makroekonomik hedeflerin gerçekleşmesine zemin oluşturur. Bu anlamda nitelikli iş gücünün elde edilmesi için, 21. yy. becerilerine entegrasyon sağlamak önem arz eder. Bu çalışma, MCBÜ üzerinde gerçekleştirilmiş ve 301 kişi katılmıştır. Çalışma verilerinin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra, korelasyon analizi, Mann Whitney U testi ve T Testi kullanılmıştır. Veriler %95 güven aralığında (p=0,05) analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak öğrenci ve akademisyen/personel grupları arasında, öğrenme becerileri konusunda anlamlı bir fark bulunmaktadır. Yaş grupları arasında bakıldığında, öğrenme becerileri konusunda anlamlı bir fark bulunmaktadır. Cinsiyet grupları arasında sadece“Yaşam ve Kariyer Becerileri”puanlarında anlamlı bir fark bulunmaktadır. Diğer beceri alanlarında ise, öğrenci ve akademisyen/personel grupları, yaş grupları ve cinsiyet grupları arasında anlamlı farklar tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, human needs also change. A qualified workforce lays the groundwork for the achievement of global macroeconomic targets. In this sense, in order to obtain a qualified workforce, 21st century. It is important to integrate skills. This study was conducted on MCBU and 301 people participated. In the analysis of study data, in addition to descriptive statistical methods, correlation analysis, Mann Whitney U test and T Test were used. Data were analyzed with a 95% confidence interval (p=0.05). As a result of this study, there is a significant difference in learning skills between student and academician/staff groups. When looked at between age groups, there is a significant difference in learning skills. There is a significant difference between gender groups only in“Life and Career Skills”scores. In other skill areas, no significant differences were detected between student and academician/staff groups, age groups and gender groups.