Türkiye, Japonya ve Almanya'daki matematik öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırılması
Comparison of mathematics teacher training programs in Turkey, Japan and Germany
- Tez No: 832476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM SARI UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Öğretmenlerin mesleklerini etkili bir şekilde yapabilmeleri ve toplumun öğretmenlerden beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmeleri için mesleğe başlamadan önce aldıkları eğitimin kapsamı ve niteliği oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı öğretmen eğitimi, çağın şartlarına uygun olarak sürekli geliştirilmesi beklenen önemli bir konudur. Öğretmen eğitimindeki en önemli etkenlerden biri olan öğretmen yetiştirme programlarının geliştirilmesi ve çağın gereklerine uygun duruma getirilmesi noktasında, öğretmen eğitiminde ülkeler arası farklı yönelimlerden, yapı ve işleyişlerden faydalanılabilir. Bu çalışmanın amacı, günümüzde Türkiye'de uygulanan matematik öğretmeni yetiştirme programı ile Japonya ve Almanya olmak üzere üç farklı ülkenin matematik öğretmeni yetiştirme programlarını karşılaştırmaktır. Karşılaştırma yapılacak olan üç ülke Türkiye, Japonya ve Almanya PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 2018 matematik alan performansları sonuçları göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Çalışma karşılaştırılmalı bir eğitim araştırması olup yatay yaklaşım başta olmak üzere tanımlayıcı, açıklayıcı yaklaşımlar da kullanılacaktır. Araştırmanın verileri, bu üç ülkenin eğitim sistemleri, öğretmen yetiştirme programlarının mevzuatları, tezler, makaleler, dergiler ve ülkeler hakkında bilgi veren resmi internet siteleri incelenerek elde edilmiştir. Elde edilen veriler, matematik öğretmenliği programına öğrenci seçimi, uygulanan öğretim programının ders içerikleri, öğretmenlik uygulaması ve programdan mezun olma şartları gibi belli konu başlıklarına ayrılarak incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Ülkelerde uygulanmakta olan matematik öğretmeni yetiştirme programlarının ders içerikleri matematik alan eğitimi, öğretmenlik meslek bilgisi ve genel kültür başlıkları altında incelenerek karşılaştırılmıştır. Yapılan bu karşılaştırmaların sonucunda üç ülke arasında benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Çalışma sonunda elde edilen sonuçlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The scope and quality of the education they receive before they start their profession is very important in order for teachers to perform their profession effectively and to meet the expectations of the society from teachers in the best way. For this reason, teacher education is an important issue that is expected to be continuously improved in accordance with the conditions of the age. In terms of developing teacher training programs, which is one of the most important factors in teacher education, and adapting them to the requirements of the age, different orientations, structures and processes between countries can be used in teacher education. The aim of this study is to compare the mathematics teacher training program implemented in Turkey today with the mathematics teacher training programs of three different countries, Japan and Germany. The three countries to be compared, Turkey, Japan and Germany, were selected by considering the results of PISA (International Student Assessment Program) 2018 mathematics field performances. The study is a comparative educational research and descriptive and explanatory approaches will be used, especially the horizontal approach. The data of the study were obtained by examining the education systems of these three countries, the legislation of teacher training programs, theses, articles, journals and official websites that provide information about the countries. The data obtained were analyzed by dividing certain topics such as student selection for the mathematics teaching program, the course contents of the applied curriculum, teaching practice and the conditions for graduating from the program, and the results were evaluated. The course contents of the mathematics teacher training programs implemented in the countries were examined and compared under the headings of mathematics field education, teaching profession knowledge and general culture. As a result of these comparisons, similarities and differences between the three countries were revealed. Suggestions were made for the results obtained at the end of the study.