Teknolojik öğrenme, teknolojik yenilik yetenekleri ve örgütsel hafızanın yenilikçilik ve firma performansı üzerine etkisi
- Tez No: 832496
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sürekli değişimin hâkim olduğu, ürün hayat döngülerinin kısaldığı ve taklit riskinin arttığı günümüz pazar şartlarında, firmaların rekabetçi avantajlarını korumak için, sürekli teknolojik yenilik ve yönetsel yanıtlarla değişen çevre şartlarına karşılık vermeleri gerekmektedir. Bu kapsamda firmaların sahip olduğu teknolojik yenilik yetenekleri kritik rol oynamaktadır. Teknolojik yenilik yetenekleri, öğrenmeye ve örgütsel bilgiye katkı sunmakta ve böylece en önemli kaynak olarak görülen bilgiden yenilikçi çıktılar ortaya koymayı mümkün kılmaktadır. Bu durum firmanın değişen pazar şartlarına yeniliklerle yanıt vermesini sağlamaktadır. Yenilikçilik ise firmaların belirsizlik, dinamizm ve değişkenliğin hâkim olduğu küresel rekabet ortamında yüksek performansa ulaşması için sahip olması gereken temel özelliklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada teknolojik öğrenme, teknolojik yenilik yetenekleri, örgütsel hafıza, firma yenilikçiliği ve firma performansı arasındaki ilişkileri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Kocaeli'nde faaliyet gösteren KOBİ'lerde çalışan 329 yöneticiden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırma hipotezleri yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, teknolojik yenilik yetenekleri ile hem teknolojik öğrenmenin hem de örgütsel hafızanın kısmen pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, teknolojik öğrenme ve örgütsel hafızanın firma yenilikçiliği ile pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan, firma yenilikçiliği ve firma performansı arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar firma performansını artırmada yenilikçiliğin ve yenilikçiliği etkileyen teknolojik öğrenme, teknolojik yenilik yetenekleri ve örgütsel hafızanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's market conditions, where change is constant, product life cycles are shortened and the risk of imitation increases, firms must respond to changing environmental conditions with continuous technological innovation and managerial responses in order to maintain their competitive advantages. In this context, the technological innovation capabilities of firms play a critical role. Technological innovation capabilities contribute to learning and organizational knowledge and thus make it possible to produce innovative outputs from knowledge, which is seen as the most important resource. This enables firms to respond to changing market conditions with innovations. Innovativeness is accepted as one of the basic characteristics that firms must have to achieve high performance in a global competitive environment dominated by uncertainty, dynamism and variability. In this study, it is aimed to reveal the relationships between technological learning, technological innovation capabilities, organizational memory, firm innovativeness and firm performance. For this purpose, data were collected from 329 managers working in SMEs operating in Kocaeli by survey method. The research hypotheses were tested with the structural equation model. Research findings show that technological innovation capabilities are partially positively related to both technological learning and organizational memory. In addition, technological learning and organizational memory were found to be positively related to firm innovativeness. On the other hand, it is seen that there is a positive relationship between firm innovativeness and firm performance. These results reveal the importance of firm innovativeness for increasing firm performance, and also technological learning, technological innovation capabilities and organizational memory that affect innovativeness.