Spectrophotometric determination of antihistamine (Hh1) in pharmaceutical preparations
Farmasötik müstahzarlarda antihistaminin (H1) spektrofotometrik tayini
  1. Tez No: 832497
  2. Yazar: YOUSIF SHUGAA MANEA MANEA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ QABAS NAJİ RASHID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, prometazin hidroklorür ve tiamin hidroklorürün ölçümü, oldukça hassas ve doğru bir yaklaşım uygulanarak saf haliyle yapılmıştır. İlaç, N-bromoschnimid varlığında birleştirme ajanı 4-aminoasetonilid ile reaksiyona sokulduktan sonra, çözünür yeşil renkli bir kompleks elde edildi. Nihai ürünün maksimum absorpsiyonu 606 nm'de ölçülmüş ve (2.0 – 22) mg arasındaki konsantrasyon aralığının sadece Beer yasasına uyduğu, korelasyon katsayısı 0.9965, molar absorptivite 9530.136 L.mol-1cm, bir Sandel olduğu bulunmuştur. anlamlılık değeri 0,0336 mg/cm3, LOD= 0,2129 mg.ml-1 ve bağıl standart sapma 0,28'dir. İyileşme oranı neredeyse %100.45 olarak gözlendi. Tiamin hidroklorür için LOD= 2,71 mg/ml, absorpsiyon katsayısı 5,3751 * 10-4, Sandy anlamlılığı 0,005970 µg.cm-2 ve bağıl standart sapma %0,5778 Th + PTA + DBP ve Th kullanılarak ölçülmüştür. +PTA+ACPH elektrodu. Tiamin hidroklorür için %95,02 ve %99,68'lik bir bipolar geri kazanılabilirlik değeri gözlendi. Bu yaklaşım, hızlı ve doğru olması ve diğer yöntemlere göre düşük maliyetle prometazin hidroklorür ve tiamin hidroklorür tayininde kullanılabilmesi nedeniyle kalite kontrol uygulamalarında kullanım avantajlarına sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the measurement of promethazine hydrochloride and thiamin hydrochloride was done in its pure form by applying highly senstive and accurate approach. After reacting the drug with coupling agent 4-aminoacetonilid in the presence of N-bromoschnimid, a soluble green colour complex was obtained. The maximum absorption of final product was measured at 606 nm and found that, the concentration range between (2.0 – 22) mg only obey the Beer's law, with a correlation coefficient of 0.9965, molar absorptivity of 9530.136 L.mol-1cm, a Sandel significance value of 0.0336 mg/cm3, LOD= 0.2129 mg.ml-1 and a relative standard deviation of 0.28. The recovery rate observed was almost 100.45%. For thiamin hydrochloride, a LOD= 2.71 mg/ml, an absorption coefficient of 5.3751 * 10-4, a Sandy significance of 0.005970 µg.cm-2 and relative standard deviation of 0.5778% was measured by using Th + PTA + DBP and Th+PTA+ACPH electrode. A bipolar recoverability value of 95.02% and 99.68% was observed for thiamin hydrochloride. This approach would have advantages for use in quality control applications because it is fast and accurate, as well as this method can be used for the determination of promethazine hydrochloride and thiamin hydrochloride at low-cost compared to other methods