Object detection and synthetic infrared image generaton for UAV-based aerial images
- Tez No: 832533
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
daha sonra doldurulacaktırBu tez havadan görüntü işleme ile ilgili iki ana çalışmayı içermektedir. İlk çalışmada (bu tezin ilk ana bölümünde), hava görüntülerindeki nesnelerin tespitine yönelik yeni yaklaşımlar sunuyoruz. Bu tez yazıldığında, birçok hava kıyaslama veri kümesinde birçok metrikte en son teknolojiye sahip sonuçları veren CenterNet'i temel alan yeni bir nesne algılama algoritması tanıttık. Bu bölümde İHA'lar tarafından çekilen hava görüntülerinde farklı kayıp fonksiyonlarının ve mimarilerin nesnelerin tespit performansının arttırılmasına etkisi incelenmektedir. Önerilen yaklaşımlarımızın, havadan görüntülerdeki nesnelerin tespitine yönelik öğrenme sürecinin belirli yönlerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğunu gösterdik. Güncel derin öğrenme tabanlı denetlenen nesne algılama algoritmalarını eğitmek için ek açıklamaların kullanılabilirliği önemlidir. Günümüzde birçok algoritma girdi olarak hem kızılötesi (IR) hem de görünür (RGB) görüntü çiftlerini kullanıyor. Ancak büyük veri kümeleri (VisDrone veya ImageNet gibi) genellikle görünür spektrumda yakalanır. Bu nedenle, bu tezin ikinci bölümünde, mevcut veri kümeleri için görünür görüntülerin kızılötesi eşdeğerlerinin yapay olarak üretilmesine yönelik alan aktarımı tabanlı bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu tür görüntü çiftleri, gelecekteki çalışmalarda her iki mod için de nesne algılama algoritmalarını eğitmek amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains two main works related to aerial image processing. In the first work (in the first main part of this thesis), we present novel approaches to detect objects in aerial images. We introduce a novel object detection algorithm based on CenterNet which yields the state-of-the-art results in many metrics on many aerial benchmark datasets, when this thesis was written. In this part, we study the effect of different loss functions, and architectures for improving the detection performance of objects in aerial images taken by UAVs. We show that our proposed approaches help improving certain aspects of the learning process for detecting objects in aerial images. To train recent deep learning-based supervised object detection algorithms, the availability of annotations is essential. Many algorithms, today, use both infrared (IR) and visible (RGB) image pairs as input. However, large datasets (such as VisDrone or ImageNet) typically are captured in the visible spectrum. Therefore, a domain transfer-based approach to artificially generate infrared equivalents of the visible images for existing datasets is presented in the second part of this thesis. Such image pairs, then, can be used to train object detection algorithms for either mode in future work.