COVİD -19 pandemisinin acil servise özkıyım ile başvuran hastaların oranı üzerine etkisi
The effect of the COVİD -19 pandemic on the proportion of patients applying to the emergency department with suicide
  1. Tez No: 832534
  2. Yazar: YUSUF ATLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Özkıyım, dünya çapında önde gelen sağlık sorunlarından biridir. Yapılan çalışmalar sadece psikiyatrik yatkınlığın değil aynı zamanda organik rahatsızlıkların sonucu da özkıyıma yatkınlığın artabileceğini göstermektedir. [1] Birçok ülkede COVID-19 pandemisi ve COVID-19 pandemisine karşı alınan önlemlerin etkisinde özkıyım vakalarında artışlar rapor edildi.[2] Türkiye'de COVID-19 Pandemisinin başlama tarihi ilk ölümün açıklandığı 15 Mart 2020 olarak kabul edildi. Çalışmanın evreni bu tarihten iki yıl geri ve iki yıl ileri olmak üzere 15 Mart 2018 ile 14 Mart 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine (DEÜHAS) başvuran hastalar belirlendi. Çalışmada önce HBYS üzerinden 15 Mart 2018 ile 14 Mart 2022 arasındaki dört yıllık zaman diliminde acil servisten psikiyatri konsültasyonu istenen hastalar tarandı. Bu hasta grubundan özkıyım girişimi olan hastalar saptanarak veri toplama formuna işlendi. Saptanan hastalar Türkiye'de COVID-19 pandemi başlangıç tarihi olarak alınan 15 Mart 2020 tarihinin iyi yıl öncesi ve sonrasında, sırasıyla“COVD-19 Pandemi Öncesi”(PÖ) ve“COVD-19 Pandemi Sırası”(PS) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu gruplardaki hastaların demografik ve klinik verileri ile özkıyım oranları karşılaştırıldı. Çalışma süresince DEÜHAS' a özkıyım girişimi ile başvuran ve psikiyatri konsültasyonu istenen Pandemi Öncesi ve Pandemi Sırası dönemlerinde sırasıyla 264 (%45) ve 319 (%55) özkıyım girişimi, toplamda 583 tane özkıyım girişimi saptandı. Toplam hastaların 356'sı (%61) kadın ve 227'si (%39) erkek idi. Hastaların yaşları PÖ ve PS dönemlerinde sırasıyla, 31,1 yaş (ortalama: 31,2; SS: +/- 12,86; %95 GA: [-5,98] – [-1,37]) ve 34,9 yaş (ortalama: 34,9; SS: +/- 15,02; %95 GA: [-5,95] – [-1,41]) olarak bulundu (p = 0,016). Yaptığımız çalışmada Pandemi Öncesi ve Pandemi Sırasında acil servise özkıyım ile başvuran erkeklerin hem sayı olarak hem de kadınlarla karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir artış saptandı (p = 0,004). Pandemi sırasında pandemi öncesine göre öğrencilerin özkıyım girişiminde istatiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğu görüldü (p = 0,007). Çalışmamızda Pandemi Öncesi ile karşılaştırıldığında Pandemi Sırasında Kesici-Delici Alet ile özkıyım girişimi, İlaç Dışı Madde Alımı, Yüksekten Atlama ve Ası oranlarında artış olduğu saptandı ve istatiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0,007). Çalışmamızda Pandemi Sırasında Pandemi Öncesine göre tedavi terkte anlamlı bir artış saptandı (p = 0,008). Çalışmamızda daha önce 2' den fazla özkıyım girişiminde bulunanların PS-TK döneminde diğer dönemlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptandı ( p = 0,015). Pandeminin ve pandemiye karşı alınan önlemlerin getirdiği izolasyon, ekonomik kriz, işsizlik eğitimin aksaması sonucu erkeklerin özkıyıma daha fazla girişmesine ve öğrencilerin özkıyım girişimi azaltmaya etki ettiği görüldü. Pandeminin özkıyım girişiminde bulunan hastaların pandemi öncesine göre daha farklı özkıyım girişim yöntemlerine yönelmesine sebep olmuştur. Acil servise özkıyım ile gelen hastaların enfeksiyon bulaş riski nedeniyle acil servisten tedavi terk olarak daha fazla oranda ayrılmaslarına sebep olmuştur. Pandeminin özkıyım üzerine etkisinin diğer önemli bir sonucu da daha önce girişimde bulunanların tekrardan özkıyım girişiminde bulunma ihtimallerini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suicide is a significant global health issue. Studies have shown that suicide vulnerability can increase not only due to psychiatric predisposition but also as a result of organic disorders. The COVID-19 pandemic and the measures taken to combat it have led to an increase in suicide cases in many countries. In Turkey, the COVID-19 pandemic was officially recognized on March 15, 2020, the date of the first reported death. This study focused on patients who visited the Emergency Department of Dokuz Eylül University Hospital between March 15, 2018, and March 14, 2022. Patients who sought psychiatric consultation during this four-year period were screened through the Hospital Information System (HBYS). Those who had attempted suicide were identified and included in the data collection form. The identified patients were divided into two groups:“Pre-COVID-19 Pandemic”(Pre-P) and“During COVID-19 Pandemic”(During-P), with the reference date of the start of the COVID-19 pandemic in Turkey being March 15, 2020. During the study, a total of 583 suicide attempts were identified, with 264 (45%) occurring during the Pre-P period and 319 (55%) during the During-P period. Of the total patients, 356 (61%) were female, and 227 (39%) were male. The average age of patients during the Pre-P period was 31.1 years, while during the During-P period, it was 34.9 years, with a statistically significant difference. Comparing the Pre-P and During-P periods, there was a statistically significant increase in suicide attempts by males compared to females (p = 0.004). However, during the pandemic, there was a statistically significant decrease in suicide attempts by students compared to the pre-pandemic period (p = 0.007). Regarding the method of suicide attempts, there was a statistically significant increase during the During-P period in the use of Cutting-Piercing Instruments, Substance Abuse, Jumping from Height, and Hanging (p = 0.007). Additionally, there was a significant increase in treatment abandonment during the During-P period (p = 0.008). Patients who had previously attempted suicide more than twice showed a statistically significant increase in repeat suicide attempts during the During-P period compared to other periods (p = 0.015). The study concluded that the isolation, economic crisis, unemployment, and disruption of education brought about by the pandemic and the measures taken against it had an impact on an increase in suicide attempts among males and a decrease among students. The pandemic also led to patients resorting to different suicide attempt methods compared to the pre-pandemic period. The risk of infection transmission caused more patients seeking emergency care for suicide attempts to leave the hospital against medical advice. Another significant outcome of the pandemic's impact was an increased likelihood of repeat suicide attempts among those who had attempted suicide previously.