A novel approach to reachability analysis of aerodynamic interceptors
Aerodinamik önleyicilerin ulaşılabilirlik analizine yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 832570
  2. Yazar: TUĞBA BAYOĞLU AKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde, hava savunma sistemleri ilerleyen tehditleri etkili bir şekilde tespit etme ve bunlara karşı koyma konusunda yeni zorluklarla karşı karşıyadır. Sınırlı veriler, tahmin edilemeyen manevralar ve koordine edilmiş tehditler, özellikle hedefleri engelleme konusunda hava savunma sistemlerinde performans sorunlarına yol açmaktadır. Bu çalışma, önleyicilerin kinematik yeteneklerini, özellikle de acil tehdit göstergesi olmayan çeşitli hedeflere karşı savunulan bir hava sahası oluşturmak için gerekli olan ulaşabilir setleri oluşturmak için yeni bir yöntem sunmaktadır. Yaklaşım, belirli bir uçuş süresi ve çeşitli uçuş koşulları için aerodinamik önleyici tarafından kapsanabilecek hava sahasının sınırlarını tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, önceden tanımlanmış arama yönlerinde erişilebilir küme sınırlarını belirlemek için yönlü bir arama tekniği kullanmaktadır. Özellikle, her arama yönü için yanlızca bir başlangıç ulaşılabilir konum ve buna karşılık gelen girdi geçmişi gerekmektedir. Ayrıca, önceden belirlenmiş terminal noktalarının başlangıç tahminleri olarak yeniden kullanılmasından yararlanır ve bu terminal noktaları için ulaşılabilirlik değerlendirmeleri gerçekleştirir. Bu, model öngörülü programlama yaklaşımı aracılığıyla gerçekleştirilir ve girdilerle ilgili eşitsizlik kısıtlamalarını hesaba katan Hildreth'in yöntemini içerir, böylece fiziksel sınırları ve terminal pozisyon kısıtını ele alırken enerji verimli yörüngeler üretir. Karşılaştırmalı bir çalışma, hem fiziksel hem de operasyonel sınırlamalara uyum sağlayan girdi kısıtlı model öngörülü statik programlama temelli rehberlik şemalarının etkinliğini göstermektedir. Ulaşılabilir kümelerin girdi kısıtlamalı ve kısıtlamasız karşılaştırılması, çeşitli koşullar altında sistem davranışına ilişkin bilgiler sunarak, rehberlik algoritması tasarımı ve analizinde girdi kısıtlamalarının önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
Amid evolving technology, air defense systems face new challenges in effectively detecting and countering advancing threats. Limited data, unpredictable maneuvers, and coordinated threats lead to performance issues in air defense systems, particularly in intercepting targets. This study introduces a novel method to establish interceptors' kinematic capabilities, notably reachable sets, which are essential for creating a defended airspace against a variety of targets, even those lacking immediate threat indications. The approach aims to predict boundaries of airspace that can be covered by the aerodynamic interceptor for a given flight duration and diverse flight conditions. The study employs directional search technique to determine the boundaries of reachable set within predefined search directions. Remarkably, only one initial reachable position and its corresponding input history are required for each search direction. Furthermore, it leverages the reuse of previously established terminal points as initial estimates and conducts reachability assessments for these terminal points. This is achieved through a model predictive programming approach, by incorporating Hildreth's method to account for inequality constraints regarding inputs, thus generating energy efficient trajectories while addressing physical limits and terminal position constraint. A comparative study illustrates the effectiveness of input constrained model predictive static programming-based guidance schemes, accommodating both physical and operational limitations. Comparing reachable sets with and without constraints offers insights into system behavior under various conditions, highlighting the importance of input constraints in guidance algorithm design and analysis.