Hemşirelik eğitiminde jigsaw öğrenme tekniğinin kullanımı: bir meta-analiz çalışması
Use of jigsaw learning technique in nursing education: meta-analysis
  1. Tez No: 832571
  2. Yazar: SEDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÇETİNKAYA USLUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu meta analiz çalışması, yenilikçi bir yaklaşım olan işbirlikli öğrenme yöntemlerinden Jigsaw öğrenme tekniğinin hemşirelik eğitiminde kullanımını incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 2011-2022 yılları arasında yayımlanan randomize kontrollü, deneysel ve yarı deneysel kontrollü çalışmalar, İngilizce dilinde yayınlanmış ve yalnızca hemşirelik öğrencilerinde Jigsaw öğrenme tekniğinin karşılaştırıldığı makaleler dahil edilmiştir. Anahtar kelimeler doğrultusunda Google Scholar, Science Direct, Pubmed, Web of Science, ProQuest, Medline, CINAHL ve Cochrane Library veri tabanları kullanılmıştır. Kapsamlı şekilde literatür taraması ve uygun olan makalelerin şeçimi bağımsız iki araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmada tüm bireysel çalışmalardaki yanlılık riski için revize edilmiş“Cochrane Risk-of-Bias (RoB) Tool for Randomized Trials-2”Cochrane Yanlılık Riski aracı (RoB 2.0) ile değerlendirilmiştir. Bu meta analiz çalışmasına 12 çalışma dahil edilmiş ve çalışmalarda akademik başarı, beceri ve tutum çıktıları incelenmiştir. Comprehensive Meta Analysis (CMA) yazılımı veri analizi için belirlenmiştir. Etki büyüklüğünün belirlenmesinde Hedge's g hesaplanmıştır. Daha sonra hesaplanan heterojenite sonuçlarına göre sabit etkiler modeli veya rastgele etkiler modeli kullanılmıştır. Yayın yanlılığını belirlemek amacıyla Funnel plot, Classic Fail Safe N, Begg-Mazumdar Rank Yöntemleri ele alınmıştır. Bulgular: Çalışma da hemşirelik eğitiminde Jigsaw öğrenme tekniğinin hemşirelik öğrencilerinin akademik başarısına (g=0,579), becerisine (g=0,853) ve tutuma (g=1,184) pozitif yönde etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: Hemşirelik öğrencilerinde Jigsaw öğrenme tekniğinin geleneksel öğrenme yöntemlerine göre öğrencilerin akademik başarılarını arttırmasını sağlayan bir yöntem olduğu saptanmıştır. Ayrıca Jigsaw öğrenme tekniğinin öğrencilerinin kişiler arası ilişkilerinde, eleştirel düşünmesinde, iletişim ve kilinik becerilerinde etkili olmasının yanında öğrencilerde motivasyon artışı, benlik kavramı ve memnuniyet gibi tutumlarında olumlu etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This meta-analysis was conducted to examine the use of Jigsaw learning technique, which is an innovative approach and cooperative learning method, in nursing education. Material-Method: Randomized controlled, experimental and quasi-experimental controlled studies published between 2011-2022, articles published in English and only comparing Jigsaw learning technique in nursing students were included in the study. Google Scholar, Science Direct, Pubmed, Web of Science, ProQuest, Medline, CINAHL and Cochrane Library databases were used in line with the keywords. A comprehensive literature review and selection of appropriate articles were carried out by two independent researchers. In the study, the risk of bias in all individual studies was evaluated with the revised“Cochrane Risk-of-Bias (RoB) Tool for Randomized Trials-2”Cochrane Risk of Bias tool (RoB 2.0). 12 studies were included in this meta-analysis study and academic achievement, skills and attitude outcomes were examined in the studies. Comprehensive Meta Analysis (CMA) software is designated for data analysis. Hedge's g was calculated to determine the effect size. Then, fixed effects model or random effects model was used according to the calculated heterogeneity results. In order to determine publication bias, Funnel plot, Classic Fail Safe N, Begg-Mazumdar Rank Methods were discussed. Results: In the study, it was found that the Jigsaw learning technique in nursing education had a positive effect on the academic success (g=0.579), skills (g=0.853) and attitude (g=1.184) of nursing students. Conclusion: It has been determined that the Jigsaw learning technique in nursing students is a method that enables students to increase their academic success compared to traditional learning methods. In addition, it was determined that the Jigsaw learning technique was effective in students' interpersonal relations, critical thinking, communication and clinical skills, and had a positive effect on students' attitudes such as increased motivation, self-concept and satisfaction.