Designing a system for monitorin and detecting faults in the water pumping system using lora network
- Tez No: 832599
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu sistemin amacı, LoRa ağ kullanımını kullanarak su pompalama sistemindeki arızaları izlemek ve tespit etmektir. LoRağı, verileri uzun mesafelere iletmek için göstermek, düşük güçlü, uzun menzilli bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Sistem bir LoRa ağ aktarımı, LoRa düğümleri ve sensörlerden oluşur. Sensörler, sıcaklık hızı, basınç, sıcaklık ve değerler gibi kişilerin parametreleri için su pompalama sistemi pompa, motor ve borular gibi çeşitli parçalara yerleştirilir. LoRa düğümleri sensörlü sistemleri toplar ve LoRa ağını kullanarak LoRağ'ın izlenmesine iletir. LoRag veri verilerini alır ve analiz için merkezi bir sunucuya veya bulut tabanlı uygulamaya uygulanır. Analiz gerçek zamanlı olarak yapılabilir ve sistem, basınç hızı veya basınçtaki ani düşüşler, anormal sıcaklık veya değerler seviyeleri veya sistemdeki diğer arızalar gibi verilerdeki anormallikler tespit edilebilir. Sistem ayrıca sistemin bir arızası veya anormallik tespit etmesi durumunda, arızalı veya operatörlere uyarı gönderilebilmektedir. Uyarılar e-posta, SMS veya bir mobil uygulama aracılığıyla gönderilebilir. Sistem ayrıca su pompalama sisteminin performansı hakkında, sistemi optimize etmek ve genişletmek için birleştirme raporları da üretilebilir. Özetle, LoRağ uygulamasını kullanan su pompalama sistemindeki arızaları izleme ve tespite yönelik sistem, sistemin çeşitli bölümlerine yerleştirilmiş sensörleri, sensörlerin toplanıp LoRag kesilmesine ileten LoRa düğümlerini ve merkezi bir sunucuyu veya bulutu içerir. Veri analizi ve arızaların belirlenmesi için uygulama. Sistem,
Özet (Çeviri)
The purpose of this system is to monitor and detect faults in a water pumping system using LoRa network technology. The LoRa network is a low-power, long-range wireless communication technology that can be used to transmit data over long distances. The system consists of a LoRa gateway, LoRa nodes, and sensors. The sensors are placed on various parts of the water pumping system, such as the pump, motor, and pipes, to measure parameters such as flow rate, pressure, temperature, and vibration. The LoRa nodes collect the sensor data and transmit it to the LoRa gateway using the LoRa network. The LoRa gateway receives the data and sends it to a central server or cloud-based application for analysis. The analysis can be done in real-time, and the system can detect anomalies in the data, such as sudden drops in flow rate or pressure, abnormal temperature or vibration levels, or other faults in the system. The system can also send alerts to maintenance personnel or operators if it detects a fault or anomaly in the system. The alerts can be sent via email, SMS, or through a mobile app. The system can also generate reports on the performance of the water pumping system, which can be used to optimize the system and improve its efficiency. In summary, the system for monitoring and detecting faults in the water pumping system using LoRa network technology includes sensors placed on various parts of the system, LoRa nodes to collect the sensor data and transmit it to the LoRa gateway, and a central server or cloud-based application for data analysis and fault detection. The system can send alerts to maintenance personnel or operators and generate reports on the performance of the water pumping system.