Azerbaycan'da yerleşik belediye yapısı ve sosyal belediyecilik anlayışına göre düzenlenmesi imkânı
Established municipality structure in Azerbaijan and possibility of arrangement according to notion of social municipalism
- Tez No: 832598
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
1970`lerden başlayarak Yeni Kamu Yönetimi anlayışının ve Postmodern yönetim yaklaşımının ortaya çıkışı klasik kamu yönetiminden farklı olarak ademi merkeziyetçi devlet yönetimini öne çıkarmıştır. Aynı zamanda bu dönemlerde gelişen yerelleşme olgusu, kamu yönetiminde bu yeni eğilimlerin meydana gelmesine etki etmiştir. Sonuç olarak, sosyal ve ekonomik hakları yerine getirmekte mükellef olan sosyal devlet modeli, yeni yönetim yaklaşımlarının ve yerelleşme sürecinin etkisiyle işlev göstermeye başlamış, yeni hizmet şekilleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de belediyelerin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde kamu hizmetleri sunmasıdır. Çalışma Azerbaycan`da yerleşik belediye yapısını, yürürlükte olan belediye mevzuatı çerçevesinde belediyecilik anlayışını ve bu anlayışın sosyal belediyecilik modeline uygun düzenlenebilme imkânlarını konu edinmektedir. Tez bir ana soru ve ilişkili olarak üç alt soru kapsamında yazılmış, doküman incelemesi yöntemiyle bu araştırma sorularına yanıtlar üretilmiştir. Tezin ana amacı, Azerbaycan`da belediyeleri yalnız klasik kamu hizmetleri sunma rolünden çıkarmak, yerelde sosyal yardım ve sosyal hizmetlerin ana sağlayıcısı kimliğini kazandırmaktır. Çalışma Azerbaycan`da sosyal politikaların hayata geçirilmesi kapsamında belediyelerin yerel sosyal ihtiyaç ve talepleri karşılamada sosyal belediyecilik açısından yetersiz kalması üzerine odaklanmıştır. Bu yetersizliğin temel nedenleri araştırılmış ve düzenleme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Beginning from the 1970s, the emergence of the New Public Administration understanding and the Postmodern administration approach, highlighted the decentralized state administration, unlike the classical public administration. At the same time, the phenomenon of localization, which developed in these periods, influenced the emergence of these new trends in public administration. As a result, the social state model which is obliged to fulfill the social and economic rights, started to function with the effect of new management approaches and localization process; new service forms emerged. One of these is that municipalities provide public services within the framework of social municipalism approach. The thesis is about the municipality structure in Azerbaijan, the municipal understanding within the framework of the current municipal legislation and the possibilities of arranging this understanding in accordance with the social municipality model. The thesis was written within the scope of one main question and three related sub-questions; answers to these research questions were produced with the document review method. The purpose of thesis is removing the municipalities from the role of providing only classical public services in Azerbaijan, gaining the identity of the main provider of social aids and services in the local area. The study focuses on the inadequacy of municipalities in terms of social municipality in providing local social needs and demands within the scope of realizing social policies in Azerbaijan. The main reasons for this inadequacy were investigated and recommendations for regulation were presented.