Deeper look into deprovincialization hypothesis: The mediating role of ingroup identification in contact-prejudice association
İçgrup kimliğinden uzaklaşma hipotezine daha derin bir bakış: Temas -önyargı ilişkisinde içgrup özdeşiminin aracı rolü
- Tez No: 832610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT ÇİĞDEM HEMŞİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gruplararası temasın içgrup kimliğinden uzaklaşma hipotezi, gruplararası tutum- ların iyileştirmede temasın olumlu etkilerini göstermesi açısından büyük bir potan- siyele sahiptir. Ancak önceki çalışmalar temas ve içgrup kimliğinden uzaklaşma arasında tutarlı bir ilişki bulamamıştır. İki çalışma ile, çok bileşenli içgrup özdeşimi ve içgrup kimliğinden uzaklaşmanın temas-önyargı ilişkisine aracılık edip etmediğini araştırmayı amaçlanmıştır. Çalışma 1, iki seri aracılık modeli ile temas ve tutum- lar arasındaki ilişkide öncelikle, paralel olarak içgrup özdeşimi bileşenleri, ve ardışık olarak içgrup kimliğinden uzaklaşma; sonra paralel olarak memnuniyet ile kolektif narsisizm ve ardışık olarak içgrup kimliğinden uzaklaşmayı incelemiştir (N = 315, Ortyaş = 33.96). Sonuçlar, yalnızca merkeziyetçilik bileşeninin temas ve tutum- lara içgrup kimliğinden uzaklaşma üzerinden aracılık ettiğini göstermiştir. Ayrıca, kolektif narsisizm bu ilişkiye aracılık etmiş ancak memnuniyet aracılık etmemiştir. Çalışma 2 (N = 144, Ortyaş = 21.69), Çalışma 1'i Suriyelilerle hayali temas ma- nipülasyonu ile tekrarlamayı amaçlamıştır. Ancak modeller önceki çalışmanın etki- lerini tam olarak göstermemiştir. Bulgular, merkeziyetçiliğin ve kolektif narsisizmin daha olumlu dış grup tutumlara yol açmada içgrup kimliğinden uzaklaşmanın rolünü vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Deprovincialization hypothesis of intergroup contact has great potential to demon- strate favorable effects of contact in improving intergroup attitudes, yet previous studies did not find a consistent relationship between contact and deprovincial- ization. With two studies, I aimed to investigate if the multicomponent model of ingroup identification and deprovincialization mediates contact - prejudice link. Study 1 involved two serial mediation models including first the components of in- group identification in parallel and deprovincialization in sequel; second, satisfaction and collective narcissism in parallel and deprovincialization in sequel, in the asso- ciation between contact and attitudes (N = 315, M age = 33.96, SDage = 13.15). Results indicated that only the centrality component mediated contact and atti- tudes through deprovincialization. Also, collective narcissism but not satisfaction mediated this association via deprovincialization. Study 2 (N = 144, M age = 21.69, SDage = 2.56) aimed to replicate Study 1 with imagined contact manipulation, yet the models did not show the previous effects with the use of imagined contact with Syrians. Findings emphasized the deprovincializing role of centrality and collective narcissism in association with more positive outgroup attitudes.