Access denied: Control and restriction strategies of the internet in hybrid regimes
Erişim engeli: Hibrit rejimlerde internet kullanımınagetirilen kontrol ve kısıtlama stratejileri
- Tez No: 832609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
u tez, otoriter rejimler tarafından kullanılan kontrol ve kısıtlama stratejilerini, özellikle hibrit rejimlere odaklanarak, açıklamayı amaçlamaktadır. Tez boyunca otoriter rejimlerin internetle başa çıkmak için kullandıkları farklı teknikler iki grupta incelenmiştir; bu iki grup kısıtlayıcı ve proaktif stratejilerdir. Bu iki kategorinin içerdiği çeşitli teknikler, Türkiye örneği ile açıklanmıştır ve rejimlerin yeri geldiğinde her iki stratejiyi de kullandıkları görülmüştür. Ulusal kriz zamanları ve seçim gibi kritik siyasi dönemler, kısıtlayıcı stratejilerin en çok kullanıldığı dönem olurken, proaktif stratejiler ise rejimin fiili duruşunu oluşturmaktadır. Ayrıca, seçimler ve kısıtlayıcı stratejiler arasındaki ilişki hem ülkeler arası hem de tek ülke analizi ile test edilmiştir. Sonuç olarak, rejimlerin seçim öncesi dönemde kısıtlayıcı stratejileri kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu ana argümanını destekleyen kısmi kanıtlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
his thesis aim to explain the control and restriction strategies used by authoritarian regimes, with a specific focus on hybrid regimes. The different techniques used by authoritarian regimes to cope with the Internet are analyzed into two groups; restrictive and proactive strategies. The repertoire of these two categories is explained with a case study of Turkey, and it is seen that regimes use both of these strategies when a due occasion occurs. In times of national crises, and critical political junctures like elections are the period where the restrictive strategies are used mostly, whereas the proactive strategies constitute the de facto stamce of the regime. Furthermore, the relationship between the elections and restrictive strategies is tested with both a cross country and a single country analysis. As a result, partial evidence is found supporting the main argument that regimes have a higher likelihood to use the restrictive strategies during pre-election period.