Queering masculinity on TV: The transformative potential of genre, embodiment, and homosociality
TV'de quering erkeklik: Tür, somutlaşma ve homososyaliyetin dönüşüm potansiyeli
- Tez No: 832611
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, yakın zamanda TV yayınlanmış olan Our Flag Means Death (2022), What We Do in the Shadows (2019-günümüz) ve Heartstopper (2022) programlarının metinsel ve metin dışı analizini yaparak modern televizyon bağlamında hegemonik erkeklik, eşcinsellik ve toplumsal cinsiyet performatifliği teorileri arasındaki bağlantıları araştırıyor. Hegemonik erkeklik teorileri, yerel, bölgesel ve küresel bağlamların izleyicilerin toplumsal cinsiyet ve somutlaşması hakkında nasıl düşündüklerini etkilemek için farklı şekillerde etkileşime girmesi nedeniyle televizyondaki farklı erkeklik temsillerini* açıklamak için yeterli değildir. Normatif türleri, mecazları ve medyumları televizyonda karıştırmak, erkeklik ve kadınlığın queer somutlaşmış örnekleri içinde alan yaratır. Cinsiyet sunumundaki esneklik, homososyal ortamlardan ve grup içi cinsiyet üyeliğinin resmi kurumlar veya resmi olmayan gruplar tarafından belirlenip belirlenmediğinden etkilenir. Temsilde cinsiyet çeşitliliğini ele almak için, homososyal gruplara ait olma kavramı, cinsiyet ikiliğine başvurmak yerine aynı cinsiyet konfigürasyonuna yönelik ortak bir arzuyu yansıtacak şekilde değiştirilmelidir. Son TV programlarında erkekliğin tezahürleri gelişirken, cinsiyet sunumundaki değişiklikler genellikle sembolik düzeyde meydana gelir ve cinsiyet hegemonyasının değişmeyen statükosunu gizler. Bununla birlikte, sahte belgeseller gibi belirli anlatı stilleri ve cinsiyetin çeşitli vücut bulmuş hallerine sahip karakterlerin dahil edilmesi, TV'yi etkili bir şekilde queerleştirme ve izleyicilerin cinsiyete ilişkin sağduyulu anlayışlarını queerliği daha kapsayıcı olacak şekilde etkileme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Using textual and extratextual analysis of recent TV programs Our Flag Means Death (2022), What We Do in the Shadows (2019-present), and Heartstopper (2022), this thesis explores the interconnections between theories of hegemonic masculinity, homosociality, and gender performativity in the context of modern television. Theories of hegemonic masculinity are not sufficient to account for the wide variety of masculinities on TV because of the differential way that local, regional, and global contexts interact to influence how viewers think about gender and its embodiment. Mixing normative genres, tropes, and mediums on television creates space for queer embodiments of masculinity and femininity. Flexibility in gender presentation is impacted by homosocial environments and whether in-group gender membership is determined by official institutions or unofficial groupings. To address gender diversity in representation, the concept of belonging to homosocial groups should be altered to reflect a shared desire for the same gender configuration instead of resorting to the gender binary. While manifestations of masculinity have evolved in recent TV programs, changes to gender presentation often occur on the symbolic level, obscuring the unchanged status quo of gender hegemony. However, certain narrative styles such as mockumentaries and the inclusion of characters with diverse embodiments of gender have the potential to effectively queer TV and influence viewers' common-sense understandings of gender to be more inclusive of queerness.