Locating the bias in empathy
Empatideki yanlılığın yerini bulmak
- Tez No: 832619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT ÇİĞDEM HEMŞİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Empati üzerine olumlu bir intiba olsa da, araştırmacılar, empatiyi kötü bir ahlaki pusula kılacak bazı yanlılıklar olduğunu belirlediler. Bu yanlılıkların arasında en öne çıkanlarından biri gruplararası empati yanlılığı. Bazı araştırmacılar bu tür yanlılıkların empatiye içkin olduğu görüşünü benimseyerek, fazla empati duymanın tarafsız ahlaki kararlar vermeye mal olacağını öne sürüyor (İçkin Yanlılık Görüşü). Başkaları bunu reddediyor ve empatinin bazı yüksek mertebe inançlar, hedefler ve motivasyonlar ile düzenlendiğini; dolayısıyla da fazla empati hissetmenin bizi ahlaken yanlış yönlendirmeyeceğini ileri sürüyorlar (Yüksek Mertebe Yanlılık Görüşü). Bu konuda şimdiye kadar uzun teorik tartışmalar yürütülmüş olsa da, hiçbir ampirik çalışma bu görüşü doğrudan karşılaştırmadı. Ben de, bu çalışmada, empati ve yüksek mertebe yanlılıkların, gruplararası empati yanlılığı ve ahlaki yargılardaki yanlılıklar üzerindeki etkilerini karşılaştırdım. Çalışma 1'de (N = 191), korelasyonel bir desen kullanıp, yüksek mertebe yanlılıkların gruplararası empati yanlılığını yordadığını, fakat empatinin yordamadığını buldum. Benzer şekilde, yüksek mertebe yanlılıklar, ahlaki yargılardaki yanlılıkları dolaylı şekilde yordadı ama empati yordayamadı. Çalışma 2'de (N = 206), Çalışma 1'in sonuçlarını tekrarladım ve empatiyi deneysel olarak artırıp bunun gruplararası empati yanlılığını nasıl etkilediğini inceledim. Deneysel prosedür beklendiği gibi empatiyi artırmadı, fakat tekrarlama çalışması başarılıydı. Sonunda, sonuçlar Yüksek Mertebe Yanlılık Görüşünü, İçkin Yanlılık Görüşünden daha fazla destekledi. Fakat, bu görüşlere alternatif yaklaşımların ve bu görüşlerin ileri detaylarının test edilebilmesi için daha çok araştırma yapılmalı.
Özet (Çeviri)
While empathy generally has a positive outlook, some researchers identified biases that might deem empathy a poor moral guide. One of the most prominent biases is the intergroup empathy bias. Some researchers have suggested that such biases are integral to empathy, meaning that higher empathy can come at the expense of less impartial moral judgments (the Inherent Bias Account). Other researchers disagree, and argue that empathy is regulated by higher-level beliefs, goals and motivations, therefore being more empathic will not cost us our moral integrity (the Higher-level Bias Accounts). Although there has been long theoretical discussions, no empirical work directly compared the two accounts. In the present work, I tried to fill this gap by compared the effects of empathy and higher-level biases on intergroup empathy bias and moral judgment biases. In Study 1 (N = 191), I used a correlational design, and found that higher-level biases predict intergroup empathy bias but empathy does not. Similarly, higher-level biases indirectly predicted moral judgment biases but empathy did not. In Study 2 (N = 206), I replicated the findings of Study 1, and attempted to experimentally test whether bias is inherent to empathy by increasing empathy, and looking at how this influences intergroup empathy bias. Although the experimental procedure did not increase empathy as expected, the replication was successful. Overall, the results largely supported the Higher-level Bias Account over the Inherent Bias Account. However, further research is needed to test alternative approaches to the debate and to as well as the more fine-grained details of both accounts.