Morphing the body: Eating disorders and (MIS) representations
Bedeni biçimlendirmek: Yeme bozuklukları ve (Yanlış) temsilleri
- Tez No: 832618
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU ANTMEN AKİSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yeme bozukluklarını cinsiyet perspektifinden ele alan çok disiplinli araştırmaya dayanan bu tez, kadın bedenleri etrafındaki görsel ve sözlü kültür üzerine bir araştırmadır. Kendi sanat pratiğime ilham veren sanatçıların yanı sıra konuya değinen bazı çalışmaları bir araya getirmektedir. Hem reklamın hem de güzel sanatların görsel diline odaklanan, hiyerarşik olmayan ve çok katmanlı bir“görsel kültür”yaklaşımıyla, görsel kültürün kadın bedeni algısını nasıl etkilediğini göstermeyi ve tartışmayı amaçlamaktadır. Özellikle kadın sanatçılar tarafından üretilen alternatif görsel stratejilerin gün ışığına çıkarılması aracılığı ile, hem kadın bedenlerinin (yanlış)temsillerini yansıtma konusunda hem de yeme bozukluklarının sosyal yönü etrafında farkındalık yaratmada sanatın önemli bir araç olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on multidisciplinary research on eating disorders from a gendered perspective, this thesis is an investigation of the visual and verbal culture around women's bodies. It brings together certain artworks that touch on the subject, as well as the artists that have inspired my own art practice. In an expansive and non-hierarchical approach to“visual culture”with a focus on both the visual language of advertising and fine art, it aims to show and discuss how visual culture affects the perception of the female body. Alternative visual strategies, specifically by female artists, are brought to light in an attempt to reflect (mis)representations of women's bodies, pointing to art as an important medium in raising awareness around the social aspect of eating disorders.