Designing a solar system that improved the solar system's performance in instances of partial shadowing
  1. Tez No: 832620
  2. Yazar: HAYDER MAKKEE AL-MUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Doğanın kararının ve bu kararın doğal faktörlerinin büyük ve açık etkisi gezegen, özellikle de güneş ve ısının yaydığı güneş ışınımının gücü, hala bir bakımında dikkate alınması gereken önemli bir faktör ve durumdur. sömürü. veya güneş enerjisi kullanarak. Güneş enerjisi üretimine ilginin başlangıcından bu yana Şimdiye kadar hücreler en küçük bileşeni temsil eden güneş pilleri veya fotovoltaik hücrelerdi. Güneş modülünde veya güneş yapısında birçok zorlukla, zorlukla karşı karşıya kaldık ve üretim, tasarım ve maliyet zorluklarının yanı sıra anormal durumları da içeren sorunlar ve doğal faktörler. Bu zorluklar arasında doğal ve doğal olmayan faktörler bulunmaktadır. güneş yapısı içindeki güneş pillerinin veya güneş pillerinin kısmi gölgelenmesi veya tam gölgelenmesi Elektrik üreten güneş pillerinin sürecini doğrudan etkileyen güneş sistemi enerji. Bu nedenle doğal olmayan ve doğal olan bu zorluklar, optimal ve Güneş sistemine zarar vermenin yanı sıra, güneş pilleri aracılığıyla güneş enerjisinin tam olarak kullanılması ve Üzerinde siyah noktaların oluşması ve uzaklaşması nedeniyle verimliliğinin azalması tasarlandığı amaçtan. Mevcut çalışma ve çalışma sayesinde Yukarıda bahsedilen etkilerden yola çıkarak, basit bir yöntem olan yeni ve yenilikçi bir strateji bulunmuştur. Geliştirilmiş sistem olarak adlandırdığım elektronik sistem, güneş sistemindeki güneş yapısındaki güneş pili üretiminin performansı elektrik enerjisi üretimi, buna ek olarak yeni geliştirilmiş sistem, limit Diğerlerine zarar vermeden üretilen maksimum elektrik enerjisi miktarı Güneş pillerinin görevleri. Hidrofor sistemi aynı zamanda üretilen voltajı da dengeler. Güneş panelleri, böylece güneş sisteminin verimliliğini arttırır. Tazminat için Solar modüllerin yanlış yönlendirilmesinden dolayı oluşan gerilim kaybı, sonuç olarak hidrofor Sistem, hücre veya güneş panelinden üretilen voltajı dengelemek için çalışır. Yanıltıcı ünite, sürekli elektrik akımını artırarak düşük bir elektrik akımı üretir. çıkışına müdahale etmeden maksimum düzeyde elektrik enerjisi üretimi diğer birimler. Bu teknoloji aşağıdaki konularda yardımcı olur: - A. Güneş panelinin güneş sisteminde kısmen gölgelendiği dikkate alınmaz. B. Hidrofor sistemi belirli bir değerde sürekli elektrik enerjisi üretmemizi sağlar. değeri güneş panelindeki güneş pillerinin sayısına göre değişir ve endişelenmenize gerek yoktur. Güneş panellerinden üretilen akımın azalması. C. Gölgelemenin güneş sistemi üzerindeki etkilerinin azaltılması, bu da boyutun küçülmesine yol açar ve yeni güneş enerjisi sisteminin basitliği ve verimliliği nedeniyle sistemin maliyeti.
Özet (Çeviri)
The great and clear influence of the decision of nature and the natural factors of this planet, especially the power of solar radiation emitted by the sun and heat, is still an important factor and a condition that must be taken into account when taking care of its exploitation. or using solar energy. Since the beginning of interest in manufacturing solar cells until now, solar cells or photovoltaic cells, which represent the smallest component in the solar module or solar structure, have faced many challenges, difficulties and problems, which include manufacturing, design, and cost challenges, as well as abnormal and natural factors. Among these challenges are natural and unnatural factors such as partial shading or full shading of solar cells or solar cells within the solar structure in the solar system, which directly affected the process of solar cells producing electrical energy. For this reason, these unnatural and natural challenges prevent the optimal and full use of solar energy through solar cells, in addition to damaging the solar system and reducing its efficiency through the appearance of black points on it and moving away from the goal for which it was designed. Through the current study and the study of the effects mentioned above, a new and innovative strategy was found, which is a simple electronic system that I called the enhanced system, as it works to improve the performance of solar cell production within the solar structure in the solar system in the production of electrical energy, in addition to that the new improved system maintains the limit The maximum amount of electrical energy generated without harming the other functions of the solar cells. The booster system also stabilizes the voltage generated by the solar panels, thus increasing the efficiency of the solar system. To compensate for the loss of voltage generated due to misleading the solar modules, in conclusion, the booster system works to stabilize the voltage generated from the cell or solar panel, when the misleading unit generates a low electrical current, by increasing the continuous generation of electrical energy to the maximum without interfering with the output from other units. This technology helps in:- a. Not taking into account that the solar panel is partially shading in the solar system. b. The booster system allows us to generate continuous electrical energy of a specific value relative to the number of solar cells in the solar panel, and not to worry about the decrease the current generated by from solar panels. c. Reducing the effects of shading on the solar system, which leads to reducing the size and cost of the system due to the simplicity and efficiency of the new solar system.