Sakroiliak eklem disfonksiyon olan sağlıklı bireylerde yüksek hız düşük amplitüdlü (HVLA) manipülasyon ve miyofasyal gevşetme tekniğinin performans üzerine etkisinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of high-velocity low-amplitude (HVLA) manipulation and myofascial release technique on performance in healthy individuals with sacroiliac joint dysfunction
  1. Tez No: 832683
  2. Yazar: ECEM PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı sakroiliak eklem disfonksiyon olan sağlıklı bireylerde yüksek hız düşük amplitüdlü (hvla) manipülasyon ve miyofasyal gevşetme tekniğinin performans üzerine etkisinin karşılaştırmaktır. Araç ve yöntemler: disfonksiyon varlığına bakılabilmesi için katılımcılara 6 adet klinik tanı testi uygulandı. En az 3 tanesinin pozitiflik verdiği katılımcılar çalışmaya dahil edilerek Grup I (n=14); yüksek hızlı düşük amplitüdlü (HVLA) spinal manipülasyon, Grup II (n=14); foam roller germe, Grup III (n=14); kombine yüksek hızlı düşük amplitüdlü (HVLA) spinal manipülasyon-foam roller germe ve Grup IV (n=14); sham manipülasyon - kontrol olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Uygulama öncesi katılımcılara ağrı değerlendirmesi için VAS skalası, esneklik değerlendirmesi için Baseline (Otur- Uzan Eriş Sehpası) Sit And Reach, dikey sıçrama performansları ve çoklu sıçrama testleri için Optojump Next sistemi, kas kuvveti ölçümü için MicroFet2 dijital el dinanometresi kullanılmıştır. Uygulamalar fizyoterapist tarafından yapıldıktan sonra akut olarak tekrar ölçüm alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the effects of High-Velocity Low-Amplitude (HVLA) manipulation and myofascial release techniques on performance in healthy individuals with sacroiliac joint dysfunction. Material-Methods: Participants were assessed for the presence of dysfunction through six clinical diagnostic tests. Those with at least 3 positive tests were included in the study, resulting in four groups: Group I (n=14) received HVLA spinal manipulation, Group II (n=14) underwent foam roller stretching, Group III (n=14) received a combination of HVLA spinal manipulation and foam roller stretching, and Group IV (n=14) underwent sham manipulation as the control group. Prior to the interventions, participants were evaluated using the Visual Analog Scale (VAS) for pain assessment, the Baseline Sit and Reach test for flexibility assessment, the Optojump Next system (Via Stradivari, Bolzano) for vertical jump performance and multiple jump tests, and the MicroFet2 digital hand dynamometer (United States, Utah) for muscle strength measurement. Acute measurements were taken after the interventions performed by a physiotherapist.