Bir üniversite hastanesinde çalışan onkoloji hemşirelerine web tabanlı verilen kan ve kan ürünleri transfüzyonu, transfüzyon komplikasyonları ile izlemi eğitimi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of web-based blood and blood product transfusion, transfusion complications and follow-up training for oncology nurses working in a university hospital
  1. Tez No: 832682
  2. Yazar: PINAR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İki gruplu ön test- son test desenli yarı deneysel çalışmanın amacı bir üniversite hastanesinde çalışan onkoloji hemşirelerine web tabanlı verilen kan ve kan ürünleri transfüzyonu, komplikasyonları ile izlemi eğitimi etkinliğinin değerlendirilmesidir. Araştırma Koç Üniversitesi Hastanesi'nin onkoloji servisinde çalışan 44 girişim, 29 kontrol grubunda olmak üzere toplam 73 hemşire ile Mart-Mayıs 2023 tarihleri arasında yazılı ve sözlü onam alındıktan sonra gerçekleştirildi. Girişim grubundaki hemşirelere kan ürünleri, transfüzyonu, komplikasyonları izlemine yönelik web tabanlı eğitim verildi. Kontrol grubundaki hemşirelere eğitim verilmeyip, klinikteki eğitim materyallerini okumaları istendi. Veriler kişisel bilgi formu ve literatür doğrultusunda hazırlanan kan ürünleri, transfüzyonu izlemini içeren Bilgi Formu ile toplandı. Çalışmada eğitim öncesi girişim grubundaki hemşirelerin kan ürünleri, transfüzyonu, komplikasyonları ile izleme yönelik bilgi toplam puan ortalaması 4,75±9,53 iken, eğitimden sonraki ikinci hafta 21,16±8,35, dördüncü hafta 24,75±6,89 ve üçüncü ay 27,57 ± 6,33 olarak arttı. Kontrol grubunun eğitim öncesi bilgi puan ortalaması 3,9 ± 8,05 iken, tekrarlı ölçümlerde ikinci hafta, dördüncü hafta ve üçüncü ay bilgi puan ortalamasının arttığı belirlendi. Girişim- kontrol grubu arasında bilgi puan ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,00). Sonuçta web temelli eğitim verilen hemşirelerin toplam bilgi puan ortalamaların yükselttiği görüldü. Onkoloji hemşirelerine kan ürünleri, transfüzyonu, komplikasyonları izlemine yönelik geleneksel eğitim materyalleri yanında web temelli eğitimler yapılması, eğitimlerin etkinliğinin üç aydan uzun süre değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this quasi-experimental study with a two-group pretest-posttest design is to evaluate the effectiveness of web-based training on blood and blood product transfusion, complications and follow-up provided to oncology nurses working in a university hospital. The research was conducted with a total of 73 nurses, 44 in the interventional group and 29 in the control group, working in the oncology service of Koç University Hospital between March and May 2023, after obtaining written and verbal consent. Nurses in the intervention group were given web-based training on blood products, transfusion, and monitoring complications. Nurses in the control group were not given any training but were asked to read the educational materials in the clinic. Data were collected with a personal information form and an Information Form containing blood products and transfusion monitoring prepared in line with the literature. In the study, while the total score average of knowledge about blood products, transfusion, complications and monitoring of the nurses in the intervention group before the training was 4.75±9.53, in the second week after the training it was 21.16±8.35, in the fourth week it was 24.75±6.89 and in the third month it increased to 27.57 ± 6.33. While the average knowledge score of the control group before training was 3.9 ± 8.05, it was determined that the average knowledge score increased in the second week, fourth week and third month in repeated measurements. A statistically significant difference was found between the intervention and control group in terms of mean knowledge score (p=0.00). As a result, it was seen that the total knowledge score averages of the nurses who received web-based training increased. It is recommended that oncology nurses provide web-based training in addition to traditional training materials on blood products, transfusion, and complications monitoring, and that the effectiveness of the training be evaluated for more than three months.