Çevrimiçi grupla bilinçli farkındalık temelli bilişsel müdahale programının postpartum dönemdeki kadınların obsesif kompülsif belirti düzeylerine etkisi
The effect of a mindfulness-based cognitive intervention program with an online group on the levels of obsessive compulsive symptoms of women in postpartum period
- Tez No: 832684
- Danışmanlar: PROF. DR. SATI DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi grupla bilinçli farkındalık temelli bilişsel müdahale programının (BFTBMP) postpartum dönemdeki kadınların obsesif kompülsif belirti düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 5 Aralık 2022 ile 3 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi PI-R'na göre subklinik grupta olan postpartum dönemdeki kadınlardan oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini içleme kriterlerini sağlayan ve blok randomizasyon yöntemi ile belirlenen deney (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere toplam 60 kadın oluşturmuştur. Çalışma deney grubu 29 kişi ve kontrol grubu 29 kişi olmak üzere 58 kişi ile tamamlanmıştır. Deney grubuna üç grup şeklinde haftada bir gün, ortalama 60 dakika süren, toplam altı oturumdan oluşan bilinçli farkındalık temelli bilişsel müdahale programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Deney ve kontrol grubu program öncesi (ön test), program sonrası (son test) ve üç ay sonrasında (izlem)“Kişisel Bilgi Formu”,“Padua Envanteri Uyarlanmış (PI-R) Kısa Formu”ve“Postpartum Dönemde Annelerin Bebek Bakımına Yönelik Obsesif Kompülsif Davranışları Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Ki–kare testi, t-testi, Mann Whitney U testi, Dunn testi, Friedman testi ve Robust ANOVA yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubunun ön test ve son test, ön test ve izlem ölçümleri arasında obsesif kompülsif belirti düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with a randomized controlled method to evaluate the effect of mindfulness-based cognitive intervention program with an online group on the obsessive-compulsive symptom levels of women in the postpartum period. The study was carried out between 5 December 2022 and 3 May 2023. The research sample was composed of postpartum women who were in the subclinical group according to PI-R. The sample of the study consisted of a total of 60 women, including the experimental (n=30) and control group (n=30), who met the inclusion criteria and were determined by the block randomization method. The study was completed with 29 people in the intervention group and 29 people in the control group. In the experimental group, a mindfulness-based cognitive intervention program consisting of six sessions in total, lasting 60 minutes, was applied once a week in three groups. No intervention was carried out with the control group. Experimental and control groups were evaluated with the“Personal Information Form”,“Padua Inventory Adapted (PI-R) Short Form”and“The Scale of Obsessive Compulsive Behaviors of Mothers for Baby Care in the Postpartum Period”before the program (pre-test), after the program (post-test), and after three months (follow-up). Chi-square test, t-test, Mann Whitney U test, Dunn test, Friedman test and Robust ANOVA method were used to evaluate the data.