Toprak dolgu baraj yıkılması sonucu oluşan sediment taşınımınındeneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of propagation of sediment due toearthfill dam break
  1. Tez No: 832697
  2. Yazar: RENGİN KAPÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇAVDAR, DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Baraj yıkılması sonucu oluşan taşkın dalgasının ilerlemesi ve yayılması bazı hidrolik modeller ile bir ve iki doğrultuda zamana bağlı olarak yapılmış ve CBS ortamında taşkın haritaları çıkartılmıştır. Bu çalışmalarda baraj gövdesi çoğunlukla hareketli metal kapak ile temsil edilmiştir. Diğer yandan, toprak dolgu barajların yıkılması sonucu sadece taşkın dalgası değil aynı zamanda taşkın dalgası ile hareket edecek olan sediment taşınımının baraj mansap bölgesinde olumsuz etkiler meydana getireceği düşünülmektedir. Bu araştırma önerisinde toprak dolgu baraj yıkılması sonucunda, barajın mansabında meydana gelecek olan sediment taşınımının doğuracağı sonuçlar fiziksel deneyler ve sayısal model ile araştırılacak ve sonuçlar CBS ortamında sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Dams which are crucial structures providing power, irrigation, recreation, fishery etc can have disastrous effects when they collapse. There exists experimental and mathematical dam break studies in the literature. Flood propogation due to dam break was simulated by one- and two-dimensional hydraulic models and the related flood maps were generated at GIS environment. In those studies, the dam body was generally resembled as movable metal gate. In fact, when earhfill dams collapse, not only the flood wave but also the sediment movement can cause negative impacts. As such, in this proposal, the impacts of sediment movement due to failure of earthfill dams would be investiagted experimentally and numerically. The results would be given at GIS environment.