Farklı zemin sınıflarında su deposu tasarımı ve optimizasyonu
- Tez No: 832696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanlık tarihinde en vazgeçilmez unsurlardan birisi su'dur. Suyun depolanması ve yönlendirilmesi insanlık tarihinde büyük önem taşımaktadır. Tez konumda günümüzde kullanılmakta olan mobil su depoları ve yer altı su depolarına değinip. Bunların avantajları ve dezavantajlarına dayanıp, gömülü su depolarının temel taban basıncı sonuçları, deformasyon analizlerine değinecek ve depo ömürlerini artırmak için depo içi dalga kıranların önemine değinilmiştir. Bu tez çalışmasında Za ve Ze zemin sınıflarında su deposu tasarımı yaplmıştır. Su depoları dikdörtgen ve silindir olmak üzere Za ve Ze zemin sınıfında ayrı ayrı tasarlanmıştır.su depolarında kullanılan analiz ve tasarım programları idecad ve ansysdir. IDECAD ve ANSYS de olmak üzere toplamda 8 model su deposu tasarlanmıştır. Su depoları TBDY2018 yönetmeliğine uygun şekilde yapılmıştır. Her iki modelleme için kullanılan toprak itkisi, su yükleri, beton sınıfı, kullanılan donatıların çaplar ve diğer malzeme parametreleri aynıdır.su depoları toprağa 5m gömülü olarak tasarlanmış olup 200m3 lük su hacmine sahiptir. Bu tez çalışmasında tasarlanan su depoları mukavemet, deformasyonlar maliyet ve uygunluk bakımından karşılaştırılmış ve sonuçlar kısmında detaylı anlatılmıştır. Projenin inovatif ve litaretüre katkısı olarak depolanan suyun nasıl daha yüksek kalitede tutulabileceği ve bakteri oluşumunu azaltmak için Solidworks ortamında depo içerisine su akışını havalandıracak şekilde dalga kıran tasarımları yapılarak bunların faydalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most indispensable elements in human history is water. Directing and storing water is of great importance in human history. Dissertation contents is about the mobile water tanks and underground water tanks used today. Based on the resulting impacts and constraints, the fundamental bottom pressure results of buried water tanks will touch on the impact analysis and highlight the importance of in-tank breakwaters to increase their tank lifetime. In this dissertation study, water tank design was made in Za and Ze floor classes. The water tanks are designed separately in Za and Ze floor classes as rectangle and cylindrical. Analysis and design programs used in water tanks are idecad and ansys. It is designed as 8 model and analysis of water tanks, including IDECAD and ANSYS. The water tanks were built in accordance with the TBDY2018 regulation. Soil thrust, water loads, concrete class, diameters of the reinforcements used and other material parameters used for both expressions are similar. The wear and tear costs and suitability results of the designed water tanks of this thesis are compared and the results are explained in detail.