Beden eğitimi öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimlerinin, otantik öğrenme hazırbulunuşlukları ve otantik ölçme-değerlendirme yöntemine yönelik tutumları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical education teachers' educational philosophy trends, their readiness for authentic learning, and their attitudes towards authentic assessment methods
- Tez No: 832707
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Spor, Education and Training, Philosophy, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, beden eğitimi öğretmenlerinin sahip oldukları eğitim felsefesi eğilimlerinin tespit edilip, bu eğilimlerin; otantik öğrenme hazırbulunuşlukları ve otantik ölçme- değerlendirme yöntemine yönelik tutumları ile ilişkisi; cinsiyet, yaş, görev yapılan okul kademesi, hizmet süresi ve görev yapılan yerleşim yeri değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmada veri toplamak için;“Kişisel Bilgi Formu”,“Eğitim Felsefesi Eğilimleri Ölçeği”,“Öğretmenler İçin Otantik Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği”ve son olarak“Otantik Ölçme ve Değerlendirme Yöntemine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde görev yapmakta olan N=49,513 beden eğitimi öğretmeni oluştururken, örneklem ise n=583 beden eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada toplanan nicel verilerin; aritmetik ortalamaları (X̅), standart sapmaları (Ss), frekansları (f), yüzdeleri (%), Cronbach Alpha değerleri (α) ile basıklık ve çarpıklık katsayıları hesaplanmış, sonrasında bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon katsayısı (r) ile basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler p0,05). Çalışmada yaşın anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the educational philosophy trends of physical education teachers are identified, and the relationship of these trends with their readiness for authentic learning and their attitudes towards authentic assessment methods are examined in terms of gender, age, school level, years of service, and the location of the school they work at. In the research, data were collected using the“Personal Information Form,”“Educational Philosophy Trends Scale,”“Authentic Learning Readiness Scale for Teachers,”and finally the“Attitude Scale towards Authentic Assessment Methods.”The population of the study consisted of N=49,513 physical education teachers working under the Ministry of National Education (MEB), while the sample consisted of n=583 physical education teachers. In the research, the quantitative data collected were analyzed by calculating the arithmetic means (X̅), standard deviations (Ss), frequencies (f), percentages (%), Cronbach's Alpha values (α), as well as the measures of skewness and kurtosis. Subsequently, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation coefficient (r), simple and multiple linear regression analyses were conducted. The results of the analyses were interpreted based on the significance level of p0.05). In the study, age was not found to have a significant effect (p>0.05).