Süt sağma pompası kullanan ve elle süt sağan annelerde anne sütü içeriğinin karşılaştırılması
Comparison of breast milk content in mothers using a milking pump and hand milking
  1. Tez No: 832706
  2. Yazar: MİNE İŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma süt pompası ve masaj sonrası elle süt sağma sonrası anne sütü makrobesin içeriklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Paralel randomize kontrollü olarak yapılan çalışmanın örneklemini postpartum 1-4. gün arasında olan 48 kadın oluşturmuştur. Kadınların deney ve aktif kontrol grubu atanmalarında tabakalı (1. Tabaka: Vajinal doğum, 2. Tabaka: Sezaryen) blok randomizasyon kullanılmıştır. Deney grubundaki kadınlardan masaj sonrası elle süt sağma yoluyla, aktif kontrol grubundaki kadınlardan ise süt pompası ile sağma yoluyla 20'şer ml'lik süt numunesi alınmıştır. Numuneler araştırmacı tarafından oluşturulan süt sama protokolü eşliğinde toplanmıştır. Süt sağma işlemi son süt sağmadan sonra en az 40 dakika geçmiş olma koşuluyla 10:00 ile 14:00 saatleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde, Student t testi, Mann Whitney U testi ve Pearson Ki-kare testi ve Cohen's d formülü kullanılmıştır. Yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, algılanan gelir düzeyi, beden kitle indeksi, gebelik sayısı, doğum sayısı, düşük sayısı, isteyerek düşük sayısı, ölü doğum sayısı, yaşayan çocuk sayısı, doğum şekli ve doğum sonrası ilk emzirme zamanlaması değişkenleri açısından kadınların homojen dağıldığı ve grupların bu değişkenler açısından benzer olduğu bulunmuştur (p>0.05). Masaj sonrası elle süt sağılan gruptaki kadınların pompa ile süt sağılan kadınlara göre; anne sütü yağ içeriği (sırasıyla 5,017±0,954 g/100ml, 2,042±1,066 g/100ml) daha yüksek (p0,05), pH değeri (sırasıyla 7,210±0,192, 7,252±0,155) benzer (p>0,05) ve solid yük (sırasıyla 10,513±3,348 g/100ml, 10,125±2,148 g/100ml) benzer (p>0,05) bulunmuştur. Sonuçlar doğrultusunda, süt sağma yönteminin anne sütü makrobesin içeriğini değiştirdiği saptanmıştır. Bu doğrultuda, anne sütü sağma yöntemi seçilirken yenidoğanın durumu (term/preterm, doğum ağırlığı, hasta/sağlıklı yenidoğan vs.) göz önünde bulunduruması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare manual milking after breast massage and milking with breast pump on the effects to macronutrient contents of breast milk. 48 women who were in first 4 days of postpartum period were included to this randomized controlled study. Stratified block randomization was used to assign women to the experimental and active control groups. (Layer 1: Vaginal delivery, Layer 2: Cesarean section). The very 20 ml milk samples were studied from the women in the study group by manual milking after massage, and from the women in the active control group with breast pump. Samples were collected in accordance with the protocol created by the researcher. The samples were collected between 10:00 and 14:00, milked at least 40 minutes after the last milking. Student t test, Mann Whitney U test, Pearson Chi-square test and Cohen's d formula were used in the analysis of the data. It is seen that women are homogeneously distributed in terms of age, education level, employment status, perceived income level, body mass index, number of pregnancies, number of births, number of abortions, number of induced abortions, number of stillbirths, number of living children, type of delivery and timing of first breastfeeding after birth and groups were found to be similar in terms of these variables (p>0.05).The women in the group milked by hand after massage compared to the women milked by pump; breast milk fat content (5.017±0.954 g/100ml, 2.042±1.066 g/100ml, respectively) higher (p0.05), pH value (7.210±0.192, 7.252±0.155, respectively) was similar (p>0.05) and solid load (10.513±3.348 g/100ml, 10.125±2.148 g/100ml, respectively) was similar (p >0.05). In line with the results, it was determined that the milking method changed the macronutrient content of breast milk. Accordingly, it is recommended to consider the newborn's condition (term/preterm, birth weight, sick/healthy newborn, etc.) when choosing the breast milking met