Curcumin-incorporated composite active films based on chitin and glucan complexes extracted from Agaricus bisporus
Agarıcus bisporus'tan elde edilen kitin ve glukan komplekslerine dayalı curcumin içeren kompozit aktif filmler
  1. Tez No: 832758
  2. Yazar: ECEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA NESRİN KAHYAOĞLU, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Aktif paketlemenin birincil amacı, gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatarak gıda israfını, enerji ve kaynak tüketimini azaltmaktır. Biyolojik olarak parçalanabilen, biyolojik olarak uyumlu, sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ambalaj malzemelerine olan ihtiyaç, çevreye verilen zararı azaltmaya yardımcı olma ve sınırlı doğal kaynakları koruma potansiyelleri nedeniyle yüksektir. Bu çalışmanın amacı, biyolojik olarak parçalanabilen doğal bir polimer olan kitine kurkuminin dahil edilmesiyle aktif ambalaj geliştirmektir. Bu çalışmada, kültür mantarından kitin polimerleri elde edildi ve antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerine göre aktif madde olarak kurkumin seçildi. Agaricus bisporus'un duvarında kitine kovalent olarak bağlı olan β-glukanın kurkumin ile doldurulmasıyla bir kurkumin-glukan kompleksi (CGC) oluşturuldu. Üretilen kurkumin yüklü CGC (CGC/Cu) filmleri, yüzey, optik, yapısal, bariyer, mekanik, antioksidan ve antibakteriyel özelliklerini değerlendirmek için karakterizasyona tabi tutuldu. CGC/Cu filmlerinin biyobozunurluğu, toprak ortamında 14 günlük bir süre boyunca değerlendirildi. Kurkumin ilavesinin, filmlerin yüzey morfolojisi üzerinde dikkate değer bir etkisi oldu ve bu da gelişmiş ışık bariyeri özelliklerine, antioksidan aktivitesine ve toplam fenolik içerikte artışa yol açtı. Farklı kurkumin konsantrasyonlarına sahip CGC/Cu filmleri, Escherichia coli'ye karşı antibakteriyel özellikler sergiledi. Ancak filmlerde Staphylococcus aureus'a karşı herhangi bir antibakteriyel aktivite görülmemiştir. Daha sonra, taze derisiz tavuk göğsü örneğinin mikrobiyolojik özelliklerini değerlendirmek için bir analiz yapıldı, bu yüzden 10 gün boyunca buzdolabında saklanan tavuk örnekleri izlendi. Üretilen filmin kullanımı, streç film sarılı kontrol örneğine kıyasla piliç örneklerinin raf ömrünün önemli ölçüde uzamasına ve minimum %40 oranında artmasına neden oldu.
Özet (Çeviri)
The primary objective of active packaging is to reduce food waste, energy consumption, and resource depletion by prolonging the shelf life of food products. The need for packaging materials derived from biodegradable, biocompatible, sustainable, and renewable resources is high due to their potential to help minimize harm to the environment and preserve limited natural resources. The objective of this study is to develop active packaging by the incorporation of curcumin into chitin, a biodegradable natural polymer. Chitin polymers were obtained from the cultivated mushroom, and curcumin was selected as the active ingredient based on its antimicrobial and antioxidant properties. Curcumin-loaded chitin glucan complex (CGC) was formed by filling β-glucan, which is covalently bound to chitin in the wall of Agaricus bisporus, with curcumin. Fabricated curcumin loaded CGC (CGC/Cu) films were characterized to evaluate their surface, optical, structural, barrier, mechanical, antioxidant, and antibacterial characteristics. The biodegradability of CGC/Cu films was assessed over a period of 14 days in a soil environment. The addition of curcumin had a notable impact on the surface morphology of the films, leading to enhanced light barrier characteristics, radical scavenging activity, and total phenolic content. The CGC/Cu films with varying concentrations of curcumin exhibited antibacterial properties against Escherichia coli. However, no antibacterial activity was seen against Staphylococcus aureus in the films. Subsequently, the microbiological quality of the fresh skinless chicken breast sample was monitored over a refrigerated storage period of 10 days. Developed CGC/Cufilm resulted in a significant extension of the shelf-life of chicken samples, increasing it by a minimum of 40% when compared to the control sample wrapped in cling films.