Factors affecting unbranded housing design and production
Markasız konut tasarımını ve üretimini etkileyen faktörler
- Tez No: 832757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Konut gibi ihtiyaca dayalı yapılar, kentteki yapı yoğunluğunun büyük bir kısmını oluşturur. Bu yoğunluk nedeniyle konut yapıları kentin estetiğini ve morfolojisini belirlemektedir. Türkiye'de konut yapıları arasında benzeşme gözlemlemek mümkündür. Bu durumun nedenleri konut üretim süreci incelenerek anlaşılabilir. Bu çalışmada, konut tasarım ve üretim sürecini etkileyen faktörler hukuki, ekonomik, kültürel, teknolojik ve sektörel bağlamda incelenmekte. Markasız konut yapıları arasındaki tek tipleşme eğilimini oluşturan kısıtlar anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Need-based structures such as housing constitute a large part of the building density in the urban area. Residential buildings determine the aesthetics and morphology of a city due to their high density. It is possible to observe resemblance among residential buildings in Turkey. The reasons of similitude could be understood by analysing the housing procurement process. In this study, the factors affecting the unbranded housing design and production process are examined in legal, economic, cultural, technological, and sectorial context in order to understand the constraints that create the tendency towards uniformity among unbranded residential buildings.