Density functional theory investigation of linear carbon chains
Doğrusal karbon zincirlerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmesi
- Tez No: 832760
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜLSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde yoğunluk fonksiyoneli teorisi kullanılarak doğrusal karbon zincirlerinin yapısal ve elektronik ¨ozellikleri araştırılmaktadır. Sırayla tekli ve ¨üçlü bağlarla bağlı karbon atomlarından oluşan polyyne zincirinin sadece ikili bağlarla bağlı karbon atomlarından oluşan cumulene zincirine göre daha düşük enerjili ve kararlı yapı olduğu gösterilmiştir. Elektron bant hesapları polyyne yapısının yarı iletken, cumulene yapısının ise metal olduğunu göstermiştir. Fonon hesapları cumulene yapısnın kararlı olmadığını göstermiştir. Zincirlerin altıgen düzeninin bir tane sıkıca bağlı altıgen tüp şeklinde ve iki adet hafif bağlı üç olası kararlı yapı oluşturduğu görülmüştür. Hafif bağlı yapılardan ilki karbon zincirlerinin zayıf bir etkileşimle birbirlerine bağlanmasından, ikincisi ise altıgen şeklinde sıkıca birbirine bağlanmış karbon halkalarının zayıf bir bağ ile dikey dizilmesiyle oluşmuştur. Elektron bant hesapları üç yapının da yarı iletken olduğunu göstermiştir. Yük yoğunluğu haritaları ilk yapı için hem yatay hem dikey yönlerde karbonlar arası kuvvetli kimyasal bağlar, ikinci yapı için sadece dikey yönde zincir boyunca kuvvetli bağlar, ¨üçüncü yapı için ise sadece yatay altıgen halkada kuvvetli bağlar göstermiştir. Hexagon boyutu küçüldükçe zincirlerin stabil yapısının polyyne den cumulene e değiştigi, bant hesaplarından da bu sırada yapının yarı iletkenden metale dönüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis the structural and electronic properties of linear carbon chains are investigated using density functional theory. Polyyne structure of alternating single and triple bonds was shown to be energetically favored structure compared to successive double-double bonded cumulene structure. Band calculations showed that polyyne is a semiconductor whereas cumulene is a metal. Phonon calculations showed that cumulene is unstable. When put in a hexagonal formation these chains are found to form three possibly stable structures, one tightly bound hexagonal tube, and two loosely bound structures one which can be described as a hexagonal assembly of polyyne chains and one which can be considered stacks of hexagonal carbon flakes. Electronic band structure calculations showed that all three structures are semiconductors. Charge density profile showed strong chemical bonds both in vertical and horizontal directions for the first structure, whereas second structure of polyyne chains had no strong bonds between chains and third structure of hexagon flakes showed no strong bond between hexagon flakes. It is also found that as hexagon size shrinks the favored structure of chains changes from polyyne to cumulene and a band structure calculation showed that a semiconductor to metal transition happens.