Turgut Zaim'in günlük yaşamı konu alan resimlerinin incelenmesi
The examination of Turgut Zaim's paintings about daily life
- Tez No: 832761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanatçı ele alacağı konuya kendi beğenisi ve ilgisi doğrultusunda, sanatçı duyarlılığıyla yaklaşır. Kimine göre sıradan görünen bir sokak, günlük uğraşı içerisindeki insanlar sanatçının gözünden bir esere dönüşebilmektedir. Seçilen konular sanatçılara göre farklılıklar gösterse de çoğu sanatçının eserinde günlük yaşamdan kesitlerle karşılaşılmaktadır. Eserlerinde günlük yaşamdan kesitlere yer veren sanatçılardan biri Turgut Zaim'dir. Turgut Zaim'in günlük yaşamı konu alan resimlerinin incelenmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada literatür taraması yöntemi kullanılarak çalışmaya yön verilmiştir. Turgut Zaim'in sanat hayatı ve eserleri araştırılarak, sanatçının günlük yaşamı konu alan resimleri biçim ve içerik açısından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çok yönlü sanatçı kimliği ile Turgut Zaim'in, günlük yaşamı ele aldığı resimlerindeki minyatür etkileri ve üslup özellikleri dikkat çekicidir. Anadolu insanının günlük yaşamını konu aldığı çalışmalarında görülen ibrik, testi, giysi, halı, çorap gibi gündelik yaşamda kullanılan eşyalar ve bu eşyalar üzerinde görülen motifler, yörenin mimari özellikleri ve geçim kaynakları dönem özellikleri hakkında bilgiler içermektedir. Bu eserler, hem sanatsal açıdan hem de kültürün gelecek kuşaklara aktarılması bakımından önem taşımaktadır. Turgut Zaim geleneksel unsurlara yer verdiği resimlerinde kendine has üslubuyla Türk resim sanatına önemli katkılarda bulunmuştur. Anahtar Kavramlar: Türk Resim Sanatı, Günlük Yaşam Resmi, Anadolu, Minyatür, Turgut Zaim.
Özet (Çeviri)
The artist approaches the subject that the artist deal with his own taste and interests with his own artistic sensitivity. A street that may seem ordinary to some people can turn into a work from the eyes of the artist. Although the selected topics vary according to the artists, in the most of the artists' works are encountered sections from daily life. One of the artists who include sections from daily life in his works is Turgut Zaim. Examining Turgut Zaim's paintings about daily life includes these evaluations. In the research, the direction of the study was given by using the literature study method. By researching Turgut Zaim's artistic life and works, the artist's paintings about daily life are discussed in detail in terms of form and content. The miniature effects and stylistic features of Turgut Zaim's multi-faceted artist personality and his daily life in his paintings are remarkable. The pitcher, jug, clotches, carpet, socks and the motifs seen on his works which is about the Anatolian people's daily life contain about the architectural features of the region, their sources and features of the period. These artifacts are important both for their management networks and for carrying them to future generations. Turgut Zaim made important contributions to the Turkish art of painting with his unique style in the paintings in which he included traditional elements. Key Concepts: Turkish Painting, Daily Life Painting, Anatolia, Miniature, Turgut Zaim.