Mevcut betonarme siloların onarım ve güçlendirilmesi
Repair and strengthening of existing reinforced concrete silos
- Tez No: 832803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, herhangi bir nedenle hasar görerek kullanılamaz hale gelen veya planlanan kullanım amacı için yeterli dayanıma sahip olmadığı anlaşılan mevcut betonarme siloların onarılması ve güçlendirilmesi konusu ele alınmıştır. Bu kapsamda 20bin ton kapasiteli mevcut bir betonarme farin silosunun yük taşıma kapasitesinin CFRP (Carbon Fiber Reinforcement Polymers) şeritler vasıtasıyla artırılmasına yönelik güçlendirme tasarımı yapılmıştır. Silindirik formdaki silo gövdesinin depo malzemesi nedeniyle iç yüzeyde oluşacak yanal basınçlar dış yüzeyinde teşkil edilen çembersel şeritler vasıtasıyla karşılanmıştır. Birinci bölümde çalışmanın amacı ve kapsamı tarif edilmiş, akabinde konu ile ilgili literatür derlenmiştir. Takip eden bölümde betonarme silolar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde betonarme silolarda meydana gelebilen hasarlar ile bu tip yapılarda uygulanabilen onarım ve güçlendirme yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde çimento fabrikalarında kullanılan tipik bir farin silosunun CFRP şeritler ve CFRP kumaş ile güçlendirilmesine yönelik sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Sonlu Elemanlar Deplasman Metodu ile yapılan teorik hesaplamalarda silonum betonarme kabuğu 3D , beton içindeki çelik donatılar ve güçlendirme için silo kabuğuna dıştan ilave edilen CFRP şeritler ise 1D, CFRP kumaş ise 2D sonlu elemanlar ile idealize edilmiştir. Son bölümde ise çalışma kapsamında elde edilmiş olan bulgular karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek betonarme silindirik siloların onarım güçlendirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the subject of repairing and strengthening existing reinforced concrete silos that have become unusable due to damage or lack sufficient strength for the intended use has been addressed. In this context, a strengthening design has been made to increase the load carrying capacity of an existing 20,000-ton capacity reinforced concrete raw material silo using CFRP (Carbon Fiber Reinforcement Polymers) strips. The lateral pressures that will occur on the inner surface of the cylindrical-shaped silo body due to the stored material have been resisted by the circular strips formed on the outer surface. In the first section, the aim and scope of the study are described, followed by a compilation of the relevant literature on the topic. In the following section, general information about reinforced concrete silos is provided. The third section explains the damages that can occur in reinforced concrete silos and the repair and strengthening methods applicable to such structures. In the fourth section, numerical analyses were performed for the strengthening of a typical raw material silo used in cement factories using CFRP strips. The theoretical calculations were carried out using the Finite Element Displacement Method, where the concrete shell of the silo was modelled in 3D, the steel reinforcement inside the concrete was modelled in 1D, and the CFRP strips added externally to reinforce the silo shell were idealized using 2D finite elements. In the final section, the findings obtained within the scope of the study are evaluated comparatively, and recommendations are made for the strengthening of reinforced concrete cylindrical silos. This thesis study examines the repair and strengthening of existing reinforced concrete silos by using CFRP strips to increase the load carrying capacity. It provides a general overview of the topic by compiling existing literature and presents a theoretical analysis of the proposed strengthening method. As a result, methods and recommendations are presented for the strengthening of reinforced concrete cylindrical silos