Adana ili ve ilçelerindeki yatay betonarme hububat depo yapılarının mevcut durumu, geliştirme olanakları, planlanması ve lisanslı depoculuk
The current position, development possibilities and planing of horizontal cement grain depot constructions and licenced depot operation
- Tez No: 256541
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Adana ili ve ilçelerindeki çiftçilerimizin, kooperatiflerin, tüccarların ve TMO'nun sahip olduğu hububat depolarının mevcut durumları incelenerek, önceden yapılmış depoların eksikleri ve yeni yapılacak depolarda ürünlerin en sağlıklı şekilde korunarak depolanabilmesi için inşa edilecek depoların ona göre planlanmasını amaçlamıştır.Araştırma kapsamında farklı yapıda depolarda depolanan mısırların, aylara göre nem oranları ölçülmüştür.Araştırma alanı Adana ili ve ilçelerinde yer almaktadır.Bölgedeki depoların tamamına yakın bir kısmı geleneksel adi depo tipinde yapılmıştır.Araştırma Ceyhan, Kozan ve Karataştaki çiftçilerimizin ve tüccarların; ayrıca TMO'nun Adanadaki hububat depolarında gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre bu depolarda depolanan hububat ürünlerinin ölçülen nem oranları ile teknik kurallara uygun olarak yapılan depolarda depolanan hububat ürünlerinin nem oranlarında fazla bir değişim olmadığı halde, inşaat kurallarına uygun yapılmayan depolarda depolanan hububat ürünlerinde ürüne zarar verecek şekilde nem oranlarında yükselme olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak; depoların inşa edilmeden önce teknik olarak doğru planlanması ve inşaa edilmesi ile depoda hububata zarar verebilecek en önemli etken olan nem oranının, kontrol altında tutulabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aims at discovering the deficiencies of the tradiotonally constructed storehouses and planning new storehouses that will provide the best circumstances in order to keep the grains in good conditions by analyzing the current situations of the storehouses that are owned by farmers, cooperatives, trademen and TMO around Adana and its vicinity.Under the research, the humidity of the grains that are stored in different kinds of storehouses have been observed.The research has been made in the storehouses of the farmers and trademen in Ceyhan, Kozan and Karataş and grain depots of TMO in Adana.Almost all of the storehouses in this region have been constructed in tradionally ordinary type.According to the result of the research, the humidity in the grains stored at the storehouses that are constructed with respect to the technical rules is not changed much while the humidity in the tradionally constructed storehouses that are not suitible to the technical specifications has been observed to rise.Consequently, by technically appropriate planning and construction of the storehouses the degree of the humidity which is the most important factor that might negatively affect the grains in storehouses may be kept under control.