Betonarme silindirik siloların deprem etkisindeki davranışlarının analitik ve sayısal yöntemlerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of cylindrical reinforced concrete silos subjected to earthquake by analytical and numerical methods
  1. Tez No: 96723
  2. Yazar: ZEKİ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Yapım ve kullanım amaçlan yönünden özel mühendislik yapıları sınıfına giren silolarda oluşan olaylar, basit bağıntı ve algılamalarla çözülemeyecek kadar çok karmaşık bir durum göstermektedir. Diğer taraftan bunların çağdaş yönetmeliklerde öngörülen bir emniyete sahip olabilmeleri için deprem yüklerine göre de boyutlandınlmalan gereği açıktır. Oysa, bu tür yapıların deprem yükleri altında kabul sınırlarının ötesinde hasar gördüğü bilinmektedir. Bu da, yapım aşamalarında hata yapılmamış olması durumunda, projelendirmelerinde kullanılan hesap yöntemlerine atfedilebilmektedir. Durum böyle olunca bu çalışmanın temel amacı da, betonarme silindirik siloların deprem etkisindeki davranışlarını analitik, eklenmiş kütle ve Lagrange tipi sonlu elemanlar yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak incelemekten ibarettir. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma üç asıl ve iki ek bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel bilgiler bölümü olup, ikinci bölümde çalışmanın amacı doğrultusunda teknik literatürde mevcut bazı analitik yöntemlerin siloların dinamik hesaplarına uyarlanması üzerinde durulmakta ve bunlara göre geliştirilen bir bilgisayar programı verilmektedir. Salınım etkilerinin yokedilmesiyle, Lagrange tipi yaklaşımla ilgili bağıntılar ve silo-malzeme etkileşim hesaplarında kullanılan yöntemler de bu bölümde sunulmakta ve bu yöntemlerle gerçekleştirilen sayısal uygulamalarla Lagrange tipi yaklaşımla seçilen üç boyutlu sekiz düğüm noktalı izoparametrik elemanın etkinliği araştırılmaktadır. Çalışmanın bütününden çıkartılabilecek sonuç ve öneriler üçüncü bölümde özetlenmekte ve bu son bölümü kaynaklar dizini ile iki ek bölüm izlemektedir. Elde edilen sonuçlar, salınım etkileri yokedilerek, Lagrange tipi yaklaşımla seçilen izoparametrik elemanın betonarme silindirik siloların deprem hesabında, analitik ve eklenmiş kütle yaklaşımlarıyla karşılaştırıldığında, isabetle kullanılabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Silindirik Silo, Betonarme, Deprem Hesabı, Analitik Yöntem, Lagrange Tipi Yaklaşım, Eklenmiş Kütle Yaklaşımı, Etkileşim, Esnek Çözüm, Rijit Çözüm, Karşılaştırma, Teorik. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparative Analysis of Cylindrical Reinforced Concrete Silos Subjected to Earthquake by Analytical and Numerical Methods The events occuring in silos which are classified as special engineering structures from construction and usage point of view are too complicated to solve with simple equations and perceptions. On the other hand, it is quite clear that they also have to be designed for earthquake loads to provide a required safety by the codes. However, it is known that this type of structures are damaged beyond the acceptable damages. This case might be attributed to the calculation methods used in their designs if no mistakes were made in construction processes. Therefore the main purpose of this study is to investigate the behaviors of cylindrical concrete silos with analytical methods, added mass and Lagrangian approaches and to compare the results of these methods. This study made for this purpose consists of three chapters and two appendices. The first chapter includes general information. In the second chapter, the adaptation of some analytical methods which are available in the technical literatures to the dynamic analysis of silos is presented and a computer program coded by considering these methods are given. In addition after sloshing effects are ignored, equations related to Lagrangian approach and methods used in silo-material interaction are given. Then, the effectiveness of a eight- noded three-dimensional isoparametric element chosen by the Lagrangian approach is investigated by numerical applications done. In the third chapter, the conclusions drawn from the study and suggestions are summarized. This chapter is followed by the reference list and two appendices. While comparing to the results of analytical methods and added mass approach, the results obtained indicate that isoparametric element chosen by the Lagrangian approach can successfully be used in earthquake analysis of silos when sloshing effects are ignored. Key Words : Cylindrical Silo, Reinforced Concrete, Earthquke Analysis, Analytical Method, Lagrangian Approach, Added Mass Approach, Interaction, Flexible Solution, Rigid Solution, Comparison, Theoretical Study. vni