Tasavvuf şiirinde ayna sembolü
Mirror symbol in Sufi poetry
  1. Tez No: 832816
  2. Yazar: ZUHAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada tasavvuf düşüncesinin Hakîkat-i Muhammediyye, vahdet-i vücûd, tezkiye-i nefs ve tasfiye-i kalp gibi temel kavramlarının açıklanmasında en sık başvurulan ayna sembolünün tasavvuf şiirinde nasıl ele alındığı incelenmiştir. Tasavvuf şiirinde ayna sembolizminin kullanımını örneklendirmek üzere, sadece alanda çalışanlar tarafından değil yaygın bir şekilde de sûfî/ârif/mürşid/âşık olarak bilinen ve ağırlıklı olarak Türkçe yazan şâirlerin dîvanlarından beyitler seçilmiştir. Tasavvuf şiirinde ayna sembolünün hangi mânâlara karşılık gelmek üzere kullanıldığını anlatabilmek için öncelikle tasavvuf, şiir, sembol ve ayna konuları genel hatlarıyla -odak noktasında ayna sembolizmi olmak üzere- açıklanmıştır. Nihayetinde ise tasavvuf şiirinde ayna sembolünün, insanın kendini bilme yolculuğundaki aşamalara denk düşen kullanımlarının açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined how the mirror symbol, which is most frequently used in the explanation of the basic concepts of Sufi thought such as Hakîkat-i Muhammediyye, vahdet-i vücûd, purification of nafs and the heart, is handled in Sufi poetry. In order to exemplify the use of mirror symbolism in Sufi poetry, couplets were chosen from the divans of poets who wrote mainly in Turkish, not only by those working in the field, but also commonly known as sufi/arif/murshid/ashik. In order to explain which meanings the mirror symbol is used to correspond to in Sufi poetry, first of all, the subjects of Sufism, poetry, symbol and mirror are explained in general terms, with mirror symbolism at the focal point. Finally, it is aimed to explain the uses of the mirror symbol in sufi poetry that correspond to the stages in the journey of self-knowledge.